Menu

Ratownicy: Rosyjski himalaista Aleksander Gukow uratowany

Ratownicy: Rosyjski himalaista Aleksander Gukow uratowany
Gukow został urtowany. (Fot. Facebook/Polski Związek Alpinizmu)
Ratownicy uratowali rosyjskiego himalaistę Aleksandra Gukowa, który przez kilka dni był uwięziony na wysokości 6 200 m n.p.m. na północnym filarze szczytu Latok I (7 145 m); Gukow jest w stanie ciężkim - poinformowali dzisiaj ratownicy i dyplomaci.
Reklama
Reklama

O tym, że Gukow został uratowany i jest transportowany do szpitala powiadomiła koordynująca akcję ratowniczą Anna Piunowa. Wyjaśniła, że w operacji uczestniczyły dwa pakistańskie śmigłowce wojskowe.

Przybycie himalaisty do szpitala w mieście Skardu potwierdził wydział konsularny ambasady Rosji w Pakistanie. "Jego stan oceniany jest jako ciężki" - stwierdzili dyplomaci.

Podczas wspinaczki dziewiczym, północnym filarem Latoku I, w ostatnią środę zginął drugi Rosjanin Siergiej Głazunow. W ścianie pozostał bez sprzętu jego partner Gukow, który poprzez telefon satelitarny nadał sygnał SOS.

Jak podaje portal drytooling.com.pl, mimo ponad 25 prób przebycia 2,5-kilometrowego północnego filaru Latok I, od 1978 roku nikt nie zbliżył się nawet do poziomu 7 000 m. Wysokość tę osiągnęła jedynie pierwsza wyprawa na szczyt, w której uczestniczyli Jim Donini, Michael Kennedy, George Lowe i Jeff Lowe. Gukow i Głazunow próbowali przejść filar już w ubiegłym roku.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 10.05.2021
  GBP 5.2823 złEUR 4.5631 złUSD 3.7493 złCHF 4.1651 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama