Menu

Polscy żeglarze po okrążeniu Antarktydy na mecie w Hobart

Polscy żeglarze po okrążeniu Antarktydy na mecie w Hobart
Załoga jachtu Katharsis II.(Fot. Facebook/Antarctic Circle 60s)
'Jesteśmy na mecie w Hobart' - poinformował kapitan Mariusz Koper, który dowodził ośmioosobową załogą Katharsis II. Do stolicy Tasmanii, po okrążeniu Antarktydy, jacht dotarł 5 kwietnia po 102 dniach i 23 godzinach od opuszczenia Kapsztadu w RPA 23 grudnia.
Reklama

Polacy dokonali jednego z największych wyczynów w historii światowego żeglarstwa, okrążając Antarktydę po jej wodach non-stop. W porcie zostali przywitani przez przedstawicieli miejscowej Polonii, honorowego konusla RP Eda Krezmera oraz sędziów WSSR - Rady Światowych Rekordów Żeglarskich i kierownictwo Royal Yacht Club of Tasmania, współorganizatorów prestiżowych regat Sydeny-Hobart, a także liczne media.

"Podstawowym wyzwaniem naszej wyprawy było opłynięcie jachtem żaglowym non-stop kontynentu Antarktydy po jej wodach, czyli na południe od 60. stopnia szerokości południowej. Do tej pory było kilka prób, ale nikomu nie udało się zamknąć pętli w jednym rejsie tak daleko na południe" - stwierdził Koper.

W ciągu blisko 103 dni jacht pokonał 15 853 mil morskich (29 360 km), natomiast pełną pętlę wokół Antarktydy o łącznej długości 10 200 mil (18 920 km) w 72 dni i pięć godzin.

W składzie załogi, którą dowodził kapitan Koper byli: Michał Barasiński, Tomasz Grala, Ireneusz Kamiński, Robert Kibart, Piotr Kukliński, Hanna Leniec, Wojciech Małecki i Magdalena Żuchelkowska.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 30.10.2020
  GBP 5.127 złEUR 4.619 złUSD 3.956 złCHF 4.320 zł

  Sport


  Sport

  Reklama