Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wyprawa na K2: Helikopter zabrał z bazy Rafała Fronię do szpitala

Wyprawa na K2: Helikopter zabrał z bazy Rafała Fronię do szpitala
Zdjęcie z momentu, kiedy Fronia opuszcza bazę. (Fot. Facebook/Polski Himalaizm Zimowy)
Helikopter zabrał z bazy pod K2 Rafała Fronię do szpitala w Skardu - poinformowała PAP dyrektor biura Polskiego Związku Alpinizmu Marzena Szydłowska. 'Dalsze decyzje zapadną po badaniach i konsultacji medycznej' - dodała.
Reklama
Reklama

Wczoraj kierownik narodowej wyprawy na niezdobyty zimą szczyt w Karakorum Krzysztof Wielicki przekazał, iż "polska dyplomacja w Islamabadzie oraz nasz pakistański agent skutecznie działają. Helikopter jest gotowy i wyleci po Rafała Fronię, jak tylko warunki pogodowe pozwolą".

W piątek, w trakcie podchodzenia do obozu pierwszego na 5 900 m drogą Basków, samoistnie spadający kamień uderzył Fronię w przedramię powodując złamanie. W środę w podobny sposób urazu - mimo posiadania kasku - doznał podczas wspinaczki do "jedynki" Adam Bielecki. Jak poinformował, powoli wraca do zdrowia i niedługo powinien ruszyć do góry.

Dzisiaj kierownik wyprawy, po konsultacji z dziesięcioma pozostałymi jej uczestnikami (wcześniej musiał powrócić do Polski Jarosław Botor ze względów rodzinnych), dokonał wyboru innej drogi atakowania szczytu.

"Wobec zawieszenia akcji górskiej na drodze Basków ze względów bezpieczeństwa z dniem 11.02.2018 rozpoczynamy akcję na drodze przez Żebro Abruzzów" - poinformował Wielicki.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.12.2021
  GBP 5.4021 złEUR 4.5934 złUSD 4.0653 złCHF 4.4165 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama