Menu

Premier May: Nie zgadzamy się z decyzją USA ws. Jerozolimy

Premier May: Nie zgadzamy się z decyzją USA ws. Jerozolimy
Theresa May skrytykowała decyzję Trumpa. (Fot. Getty Images)
Brytyjska premier Theresa May przekazała, że Wielka Brytania 'nie zgadza się z amerykańską decyzją o przeniesieniu ambasady do Jerozolimy i uznaniem jej za stolicę Izraela'. Jak dodała, decyzja ta nie będzie pomocna dla pokoju w regionie.
Reklama

W przekazanym mediom oświadczeniu szefowej rządu zaznaczono jednocześnie, że brytyjski rząd "nie ma planów przeniesienia" swojej ambasady w Tel Awiwie.

"Nasze stanowisko dotyczące statusu Jerozolimy jest jasne i niezmienne: powinien on zostać ustalony w wyniku porozumienia pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami, a Jerozolima powinna docelowo być wspólną stolicą Izraela i Palestyny. Zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ uznajemy wschodnią Jerozolimę za część okupowanych terytoriów palestyńskich" - zaznaczyła May.

Jak dodała, podziela "chęć prezydenta Trumpa do zakończenia tego konfliktu" i przyjmuje z zadowoleniem "jego zobowiązanie do rozwiązania opartego na dwóch państwach".

"Zachęcamy amerykańską administrację do tego, aby teraz przedstawiła szczegółowe propozycje dotyczące rozwiązania izraelsko-palestyńskiego. Aby mieć jakiekolwiek szanse powodzenia, proces pokojowy musi być prowadzony w atmosferze wolnej od przemocy, więc wzywamy wszystkie strony do pracy nad tym, aby zachować spokój" - podkreśliła brytyjska premier.

Trump ogłosił wczoraj, iż Stany Zjednoczone uznają Jerozolimę za stolicę Izraela. Polecił także Departamentowi Stanu USA rozpoczęcie procedury przeniesienia amerykańskiej ambasady do Jerozolimy, co może potrwać nawet kilka lat. Przeniesienie placówki z Tel Awiwu do Jerozolimy było jedną z obietnic wyborczych Trumpa.

Sprzeciw wobec planów amerykańskiej administracji wyraziło wielu przywódców arabskich, włącznie z królem Arabii Saudyjskiej, szczególnie ważnego sojusznika USA w regionie.

Pod koniec ubiegłego tygodnia palestyński Hamas zagroził kolejną intifadą, jeśli USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela lub przeniosą do tego miasta swoją ambasadę.

Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela, a prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią częścią miasta. W Jerozolimie znajduje się wiele izraelskich budynków rządowych, w tym parlament i Sąd Najwyższy.

USA uznały Jerozolimę za stolicę Izraela. (Fot. Getty Images)

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 07.08.2020
  GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

  Sport


  Sport

  Reklama