Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Naukowcy: Sprzątanie w domu może prowadzić do śmierci

Naukowcy: Sprzątanie w domu może prowadzić do śmierci
Sprzątanie może być niebezpieczne dla zdrowia. (Fot. Thinkstock)
Domowe porządki mogą być śmiertelnie groźne dla naszego zdrowia - ostrzegają naukowcy. Samo korzystanie z wybielaczy i innych popularnych środków dezynfekcyjnych zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuc o 32%.
Reklama

Dziennik “Irish Mirror” wylicza szereg niebezpieczeństw płynących z wykonywania codziennych obowiązków domowych. Powołując się na dane naukowców Glasgow Caledonian University, ostrzega, że groźne dla zdrowia może być korzystanie z siatek na zakupy wielokrotnego użytku. Połowa przebadanych przez akademików toreb była silnie zanieczyszczona bakteriami, na przykład E.Coli.

“Reklamówki powinny być regularnie myte i odkażane” - podkreśla profesor Kofi Aidoo.

Brytyjska pogoda nie pozwala regularnie suszyć prania na zewnątrz, jednak rozwieszanie mokrej odzieży w domu może nam poważnie zaszkodzić. Według ekspertów z Athma Society of Ireland, jedno pranie emituje dodatkowo około 4,5 litra wilgoci. Ta z kolei powoduje mnożenie się w bakterii, grzybów, które mogą powodować problemy z układem oddychania.

Niebezpieczne jest także czyszczenie kociej kuwety – szczególnie dla kobiet w ciąży, ponieważ może wywołać groźną dla płodu toksoplazmozę.

Zagrożenie niesie ze sobą także czyszczenie piekarnika. Większość produktów zawiera ług, którego wdychanie może wywołać kaszel i podrażnienia gardła.

Kolejną szkodliwą dla zdrowia czynnością jest odkurzanie. Według inżyniera środowiska Johna Robertsa, typowy dywan zawiera ogromne ilości groźnych substancji – pestycydów, metali ciężkich oraz rakotwórczych chemikaliów.

“Nawet niewielka ilość tych cząsteczek w dywanach może być szkodliwa dla płuc, systemu nerwowego, wzrostu i słuchu dzieci” - ostrzega specjalista.

Według danych opublikowanych w magazynie “New Scientist”, odkurzanie chodników powoduje emitowanie większej ilości kurzu, niż jest zebrane do worka.

Kolejna czynność – zmywanie – wywołuje co roku wiele wypadków. W 2016 roku 200 osób wyrządziło sobie krzywdę druciakiem, a 90 uderzyło się o kratki do suszenia naczyń. Otwieranie zmywarki w czasie cyklu piorącego może wywołać poparzenia parą, a wyjmowanie naczyń może się skończyć nawet śmiercią.

Dziennik przywołuje przykład 31-letniej Jane McDonald z Airdrie w Lanarkshire, która zmarła po tym, jak poślizgnęła się na podłodze i upadła na nóż wystający z otwartej zmywarki.

Nie mniej groźne jest używanie suszarki do prania (ryzyko pożaru), czyszczenie tostera (porażenie elektryczne), czy kapsułek do prania i zmywarek (połknięcie przez dzieci).

 

  Komentarze


  • Magdalena
   17 września 2017, 07:08

   Mogliście pominąć ten artykuł . Już w niektórych domach nie wiadomo jak usiąść bo strach ze człowiek już nie wstanie bo wszystko się klei a co mówić teraz 🤣 Gratuluje !

  • THC
   17 września 2017, 16:01

   Jak kogos nie nauczyli sprzatac w domu, to tak pojdzie w swiat i bedzie brudasem. Bardzo smieszne sa grafiki kto kiedy sprzata. Jest to smieszne. Albo zrzucanie sie na srodki czystosci w tym na podpaski "pani domu". Hahahaha Polskie domy w UK.

  • Robot
   30 września 2017, 12:55

   Ten Pure I9 to jest niezłe cacko. Kosztuje sporo ale w tym jest przyszłość moim zdaniem - w robotach.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama