Menu

Czy USA zaatakują Koreę Płn.? Trump: "Zobaczymy"

Czy USA zaatakują Koreę Płn.? Trump: "Zobaczymy"
Donald Trump z małżonką wychodzą z niedzielnej mszy. W drodze do samochodu jeden z reporterów zapytał prezydenta, czy USA zaatakuje Koreę Północną... (Fot. Getty Images)
Pytany przez dziennikarzy, czy USA zaatakują Koreę Płn. po jej najnowszej próbie nuklearnej, prezydent Donald Trump odparł: 'Zobaczymy'. Napisał też na Twitterze, że USA mogą zerwać wymianę handlową z państwami, które prowadzą interesy z Pjongjangiem.
Reklama
Reklama

Wcześniej prezydent skrytykował ugodową politykę Korei Południowej wobec Pjongjangu i napisał na Twitterze: "Oni rozumieją tylko jedno!".

"Korea Północna jest państwem zbójeckim, które stało się wielkim zagrożeniem i źródłem zakłopotania dla Chin" - napisał Trump, dodając, że Pekin "próbuje pomóc, ale z niewielkim powodzeniem". Chiny są największym partnerem handlowym Korei Północnej.

Agencja AP podkreśla, że jest to pierwsza próba nuklearna, z którą musi sobie poradzić administracja Trumpa; inne agencje podkreślają, że dziwne jest, iż mimo powagi sytuacji prezydent komentuje test broni nuklearnej na Twitterze.

Sekretarz stanu Rex Tillerson prowadził wczoraj rozmowy z szefami dyplomacji państw azjatyckich, a minister finansów USA Steve Mnuchin poinformował wcześniej, że przygotowuje projekt nowego "pakietu sankcji" wymierzonych w Koreę Płn., i dodał, że rekomenduje prezydentowi całkowite zablokowanie sankcjami wymiany handlowej z Koreą Północną.

Północnokoreańskie media podały, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Pjongjang próba bomby wodorowej przeznaczonej do instalowania na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM). Kilka godzin wcześniej odnotowano silne wstrząsy sejsmiczne na terytorium Korei Północnej.

Oto moment, gdy Trump na pytanie reportera odpowiada krótkim" "Zobaczymy":

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.08.2021
  GBP 5.3305 złEUR 4.5533 złUSD 3.8315 złCHF 4.2366 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama