Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjska służba zdrowia najlepsza na świecie? Statystyki stawiają NHS na pierwszym miejscu

Brytyjska służba zdrowia najlepsza na świecie? Statystyki stawiają NHS na pierwszym miejscu
Brytyjski NHS bezkonkurencyjny? Aż trudno uwierzyć... (Fot. Getty Images)
Brytyjska publiczna służba zdrowia zyskała miano najlepszej, najbezpieczniejszej i najtańszej w porównaniu do 10 innych krajów. NHS przoduje w opracowywanym co 3 lat rankingu po raz drugi z rzędu.
Reklama

Brytyjska państwowa opieka zdrowotna zdołała pobić rywali, mimo iż znajduje się w najgorszej sytuacji finansowej w swojej 69-letniej historii, a ostatnio okazało się, że dostęp do rutynowych zabiegów jest coraz trudniejszy.

Grupa ekspercka Commonwealth Fund prześledziła działanie systemów w 11 krajach z najlepszą opieką medyczną - w tym USA, Norwegii, Nowej Zelandii, Australii i Holandii. Okazało się, że Wielka Brytania zdołała najbardziej ograniczyć liczbę zgonów pacjentów. Eksperci uważają ten czynnik za kluczowy dla oceny systemu, pokazuje bowiem jak radzi sobie on z zapobieganiem, wykrywaniem i leczeniem chorób.

Zjednoczone Królestwo przodowało w 4 z 11 kategorii: bezpieczeństwa, przystępności cenowej, etyki i „procesów opieki”. Drugie miejsce zajęło zaś pod względem zapobiegania i koordynacji opieki.

NHS traci za to wiele do innych krajów pod względem rezultatów leczenia – zajmując dopiero 10. pozycję. Okazuje się, że Brytyjczycy chorujący na przykład na raka piersi i jelita grubego oraz po zawałach mają o wiele mniejsze szanse przeżycia 5 lat niż w innych krajach.

Eksperci zauważyli również, że znacznie skrócił się dystans między pierwszym a kolejnymi miejscami w tabeli. W poprzednim badaniu państwo było liderem aż w 8 kategoriach.

Najgorzej wypadły w rankingu Stany Zjednoczone, pomimo że wydają one na służbę zdrowia znacznie więcej od Wielkiej Brytanii.

 
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.08.2019
  GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

  Sport


  Reklama