Menu

Polacy w Londynie będą protestować przeciwko "dewastacji Polski"

Polacy w Londynie będą protestować przeciwko "dewastacji Polski"
Demonstracje Komitetu Obrony Demokracji odbyły się dotąd nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach świata, zamieszkiwanych przez Polaków. (Fot. Getty Images)
Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii chcą się przyłączyć się do Protestu Obywatelskiego, który odbędzie się w Polsce 13 grudnia. W Londynie marsz ruszy spod Tate Gallery.
Reklama

Najbliższa 35. rocznica stanu wojennego upłynie w Polsce pod znakiem Protestu Obywatelskiego opozycji. Opracowano listę 13 postulatów, a w całej Polsce planowane są protesty opozycji.

Polacy na Wyspach planują wsparcie Protestu Obywatelskiego 13 grudnia. Grupa londyńska, z czarnymi parasolkami i transparentami, przemaszeruje spod Tate Modern Gallery do Konsulatu Polskiego. Program akcji wygląda następująco:

12:00 – Spotkanie przy Tate Gallery.
12:15 – Przywitanie, zdjęcia
12:30 – przemarsz do Konsulatu Polskiego
13:15 – 14:00 – przemówienia pod Konsulatem Polskim, symboliczne wręczenie postulatów.

„Od ponad roku postępuje dewastacja Polski. Uchwalane są kolejne ustawy, które niszczą porządek konstytucyjny, niszczą szacunek dla prawa i obywateli. My - Polacy w UK - mieszkamy w starej demokracji i doświadczamy korzyści z życia w społeczeństwie obywatelskim. Chcemy bronić tego, co ważne i co Polska osiągnęła: wolność i demokracje” - podkreśla Joanna Gos, koordynator KOD UK.

"Partia PiS wygrała wybory pod koniec 2015 roku. W ciągu ostatniego roku rząd PiS skupił się na demontażu filarów Polskiej demokracji: przejęciu kontroli nad mediami państwowymi, wymianie urzędników państwowych, ograniczeniu praw kobiet oraz zmianach w prawie, które miały sparaliżować Trybunał Konstytucyjny, odpowiedzialny za ocenę legalności działań rządu' - dodaje działaczka.

Komitet Obrony Demokracji (KOD) to polski, oddolny masowy ruch społeczny, który narodził się w listopadzie 2015 roku w odpowiedzi na kryzys konstytucyjny. KOD organizuje manifestacje przeciwko kontrowersyjnym reformom od listopada 2015. Dziesiątki tysięcy Polaków przyłączyło się to masowych protestów w Polsce i za granicą.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Reklama