Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

XI Festiwal Polonijny "Losy Polaków 2016" podsumowany

XI Festiwal Polonijny "Losy Polaków 2016" podsumowany
Grand Prix festiwalu trafiło w ręce Zdzisława Cozaca. (fot. Festiwal Polonijny)
70 prac z całego świata nadesłano na Przegląd Filmów Polskich i Polonijnych, w ramach XI Festiwalu Polonijnego 'Losy Polaków 2016'. Jury pod przewodnictwem reżysera Pawła Woldana przyznało nagrodę Grand Prix Zdzisławowi Cozacowi za film 'Krzyż i Korona'. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu RP.
Reklama
Reklama

Na tegoroczny festiwal nadesłano ponad 70 prac: filmów, programów telewizyjnych, programów radiowych i multimedialnych oraz stron www. Uczestnicy pochodzili z różnych zakątków świata: z Australii, Argentyny, Chin, Islandii, Kanady, Kazachstanu, RPA, Słowacji, Ukrainy, USA, Uzbekistanu, Wietnamu i Polski.

Piotr Gołębiowski za film "Matka" otrzymał I nagrodę w kategorii film fabularny oraz nagrodę sen. Piotra Łukasza Andrzejewskiego za debiut.

Pierwszy Polonijny Przegląd Multimedialny został zorganizowany w maju 2004 roku, w ramach Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów Niepokalanów, we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska, Katolickim Stowarzyszeniem Filmowym i Telewizją Polonia. Pierwszą nagrodę w roku 2005, ufundowaną przez śp. Lecha Kaczyńskiego, jako Prezydenta m.st. Warszawy, otrzymał ks. Marian Szablewski z Australii.

Patronem wydarzenia był marszałek Stanisław Karczewski oraz komitet honorowy, w skład którego weszli między innymi Jan Cytowski — przewodniczący Rady Polonii Świata, Piotr Gliński – poseł RP, wicepremier, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Anna Maria Anders – senator, sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Dialogu Międzynarodowego.

Organizatorem przeglądu jest Fundacja Polska-Europa-Polonia, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich i Fundacji Solidarność Dziennikarska SDP oraz przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Przewodniczącym jury i dyrektorem artystycznym festiwalu był reżyser – Paweł Woldan.

Grand Prix zdobył Zdzisław Cozac za film „Krzyż i Korona”. Jest to obraz zrealizowany z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Konfrontuje obiegowe wyobrażenia o chrzcie Mieszka I z najnowszymi ustaleniami naukowców na temat chrystianizacji państwa pierwszych Piastów.

Nagroda specjalna trafiła do Andrzeja Siedleckiego z Australii za filmy „Przestrogi dla Polski” „Z ziemi włoskiej do Polski”, czy „Spacerkiem po Krakowie”. Jest to cykl filmów, który ukazuje wiele zapomnianych kart historii w zestawieniu ze współczesnym życiem Polaków

Pełne wyniki konkursu znaleźć można na stronie festiwalu: http://www.warszawa.mazowsze.pl/festpol.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.06.2024
  GBP 5.1616 złEUR 4.3608 złUSD 4.0728 złCHF 4.5670 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama