Menu

Prawie co piąty londyńczyk podrzuca śmieci. Co z nimi robić?

Prawie co piąty londyńczyk podrzuca śmieci. Co z nimi robić?
Porzucona na ulicy stara kanapa? To dość częsty widok w niektórych częściach Londynu... (Fot. Thinkstock)
Nielegalne składowanie śmieci wciąż pozostaje problemem wielu londyńskich dzielnic. Mieszkańcy brytyjskiej metropolii nie chcą dodatkowo płacić za wywóz większych przedmiotów, głównie mebli - i porzucają je w zupełnie przypadkowych miejscach, nie zważając na grożące za to kary.
Reklama

Według najnowszego sondażu, przeprowadzonego przez sieć salonów meblowych Furniture Choice, prawie co piąty londyńczyk nielegalnie podrzuca śmieci - w ubiegłym roku było to 17% mieszkańców, w tym już 18%.

Aż 39% osób, które to robią tłumaczy, że "nie było gdzie" ich zostawić, a 36% nie zdaje sobie sprawy z nielegalności tego procederu. 25% przyznaje natomiast, że było to najprostsza opcja pozbycia się niechcianych przedmiotów. 

We wrześniu ub. roku ujawniono, że połowa obszarów w skali całego kraju, gdzie problem ten występuje najczęściej - należała właśnie do Londynu. Najwięcej przypadków nielegalnego zaśmiecania odnotowano w gminie Haringey, a tuż za nią znalazły się: Westminster, Greenwich, Croydon, Hammersmith and Fulham oraz Kensington and Chelsea.  

Na przełomie 2014 i 2015 roku w całym kraju liczba przypadków podrzucania śmieci wzrosła o 5,6%. Lokalne urzędy odnotowały wówczas 900 tys. takich przypadków, które kosztowały gminy łącznie £50 mln.

Okazuje się ponadto, że 2/3 londyńczyków nie zdaje sobie sprawy z faktu, że władze lokalne mogą ukarać śmiecących mieszkańców karami finansowymi o ustalonej wysokości.

Biorąc pod uwagę te dane, sieć Furniture Choice stworzyła specjalne narzędzie online Recycle or Donate, dzięki któremu można znaleźć miejsca, gdzie niechciane meble i wyposażenie wnętrz przekazuje się do recyklingu lub na rzecz organizacji charytatywnych. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 01.07.2020
  GBP 4.904 złEUR 4.447 złUSD 3.959 złCHF 4.180 zł

  Sport


  Sport

  Reklama