Menu

Kolejnych 11 sztangistów na dopingu po igrzyskach w Londynie

Kolejnych 11 sztangistów na dopingu po igrzyskach w Londynie
Sztangista z Rosji Aleksander Iwanow stosował doping. (Fot. Getty Images)
Ponownie przebadane próbki 11 ciężarowców startujących na igrzyskach w Londynie 2012 roku, w tym czterech Rosjan, dało pozytywny wynik dopingowy. W tej grupie jest sześciu medalistów - poinformowała Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF).
Reklama

Wśród przyłapanych na dopingu jest m.in. pięciokrotna mistrzyni Europy i wicemistrzyni olimpijska z Londynu w kat. 75 kg Natalia Zabołotna. Z Rosjan przyłapano również innych srebrnych medalistów Aleksandra Iwanowa (94 kg) i Swietłanę Carukajewą (63 kg). Pozostali medaliści to Białorusinka Iryna Kulesza (75 kg), Ormianka Hrripsime Churszudjan (+75 kg) oraz Mołdawianka Cristina Iovu (53 kg).

Z informacji IWF wynika, że dopingu nie stwierdzono u mistrzów olimpijskich, wśród których był m.in. Adrian Zieliński (kat. 85 kg).

W piątek Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował, że ponowne zbadanie próbek pobranych od sportowców startujących na igrzyskach w Pekinie w 2008 roku i cztery lata później w Londynie ujawniło kolejnych 45 przypadków stosowania dopingu. 15 pozytywnych wyników analiz pochodzi z imprezy w stolicy Wielkiej Brytanii, w której łącznie cztery lata po zakończeniu zmagań na dopingu złapano 38 uczestników.

Udział w rozpoczynających się 5 sierpnia igrzyskach w Rio de Janeiro sportowców, których przyłapano na dopingu po ponownym sprawdzeniu próbek, jest wykluczony. Światowe federacje przeprowadzą wobec nich postępowania dyscyplinarne. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.09.2020
  GBP 5.012 złEUR 4.550 złUSD 3.908 złCHF 4.216 zł

  Sport


  Sport

  Reklama