Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polscy inżynierowie zbadają księżyce Jowisza

Polscy inżynierowie zbadają księżyce Jowisza
Rodzimi inżynierowie dokładają swoje trzy grosze do europejskiej misji na Jowisza. (Fot. ARC)
Polscy inżynierowie - w ramach współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną - będą współtworzyć jeden z kluczowych elementów misji JUICE, której celem jest zbadanie księżyców Jowisza. Sonda ma wystartować w 2023 r.
Reklama
Reklama

JUICE to misja Europejskiej Agencji Kosmicznej, mająca na celu poszerzenie wiedzy o Jowiszu i jego lodowych księżycach: Europie, Kallisto i Ganimedesie. Sonda ma zostać wystrzelona w 2023 r., a do Jowisza dotrze w 2030 r. Termin startu jest sztywno określony i wynika z wzajemnego położenia planet.

Istotnym podzespołem sondy JUICE jest ponad 10-metrowy manipulator magnetometru - służy on do umieszczenia części instrumentów pomiarowych z dala od magnetycznych zakłóceń statku kosmicznego. W momencie startu konstrukcja będzie złożona i dopiero po wejściu na orbitę nastąpi jej rozłożenie. Duże wyzwanie w tej misji stanowi długość manipulatora, wymóg magnetycznej „czystości” oraz bardzo szeroki zakres temperatur, na jakie będzie wystawiona sonda (ponad 500 st. C). Za przeprowadzenie symulacji i testów w takich ekstremalnych warunkach odpowiada zespół inżynierów z Sener Polska.

"Cieszymy się, że bierzemy udział w tej misji. Spełnienie wyśrubowanych wymogów ESA potwierdza, że mamy w naszym kraju inżynierów i naukowców najwyższej klasy. Uczestnictwo w tak dużym przedsięwzięciu to także duży krok w rozwoju polskiego sektora kosmicznego" - przyznaje dyrektor generalna Sener Polska Aleksandra Bukała.

Zadaniem manipulatora jest odpowiednie ustawienie oraz ochrona pięciu spośród dziesięciu instrumentów naukowych przenoszonych przez sondę. Urządzenie te zostaną wykorzystane do wykonania eksperymentów badających fale magnetyczne oraz radiowe i plazmowe. To ostatnie powstaje z udziałem Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Instrumenty zbadają, czy naprężenia w księżycach spowodowane wpływem grawitacji ogromnego Jowisza nie prowadzą do możliwości wystąpienia wody w stanie płynnym pod ich lodowymi czapami.

Z uwagi na konieczność dotrzymania terminu startu, ESA zdecydowała się na sprawdzone rozwiązania oraz na dostawców, którzy posiadają duże doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu technologii kosmicznych.

"Skrócono plan testów. Zastosowano także tzw. podejście konserwatywne w odniesieniu do podsystemów, co oznacza, że misja w dużym stopniu oparta jest o komponenty, które już wcześniej były wykorzystywane w misjach kosmicznych" - wyjaśnia dyrektor generalna Sener Polska.

Firma Sener Polska rozpoczęła działalność w 2006 roku i skupia się na sektorach aerokosmicznym, obronności, inżynierii kosmicznej i aeronautyce. Grupa Sener zatrudnia na całym świecie 6 tys. pracowników. W 2014 r. jej przychody przekroczyły 1,3 mld euro.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.07.2024
  GBP 5.0974 złEUR 4.2930 złUSD 3.9461 złCHF 4.4425 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama