Menu

Zamach na hotel w Tunezji. Są ofiary śmiertelne

Zamach na hotel w Tunezji. Są ofiary śmiertelne
Jeden z hoteli w Sousie - popularnym resorcie, położonym 140 km na południe od Tunisu. (Fot. Getty Images)
Hotel Kantaoui przy plaży w tunezyjskiej miejscowości Susa (Sousse) został dzisiaj zaatakowany. Według tamtejszych źródeł w siłach bezpieczeństwa, słychać było strzały i co najmniej jeden z napastników został zabity.
Reklama
Reklama

Według najnowszych doniesień, napastnicy otworzyli ogień do plażowiczów w pobliżu hoteli Soviva i Imperial Marhaba. Rzecznik tunezyjskiego MSW Mohammed Ali Arui powiedział, że siły bezpieczeństwa zareagowały natychmiast, zabijając jednego z napastników. Drugi napastnik zbiegł.

Inna wersja wydarzeń, przedstawiona przez agencję Reutera z powołaniem się na źródła w tunezyjskich siłach bezpieczeństwa i na naocznych świadków, mówi o "co najmniej jednym napastniku" w rejonie hotelu Imperial Marhaba. Napastnik, uzbrojony w kałasznikowa, zginął podczas wymiany ognia z siłami bezpieczeństwa.

Według BBC, zginęło przynajmniej 27 osób.

Nie ma na razie informacji o narodowości ofiar, ale - jak pisze agencja Associated Press - jest mało prawdopodobne, by podczas ramadanu na plaży wypoczywali tunezyjscy muzułmanie, więc zapewne byli tam głównie zagraniczni turyści.

Wśród poszkodowanych nie ma obywateli polskich, którzy wyjechali do Tunezji z polskimi biurami podróży - poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski, ale polska placówka w Tunezji nadal monitoruje sytuację.

Rzecznik przypomniał o ostrzeżeniu MSZ, które odradza wyjazdy do Tunezji. Podkreślił, że rejon Susy jest jednym z tych, które są zagrożone zamachami terrorystycznymi. Inne miejsca wskazywane w ostrzeżeniu ministerstwa, to miejscowości Bizerte, Tabarka, Hammamet, Tunis oraz wyspa Dżerba.

MSZ zdecydowanie odradza podróży także na tereny przygraniczne z Libią i Algierią.

Brytyjski turysta Gary Pine opowiedział telewizji Sky News o "masowej ucieczce" z plaży, kiedy padły strzały. Gościom w jego hotelu powiedziano najpierw, żeby pozamykali się w pokojach. Później poproszono ich o przejście do lobby. Inni naoczni świadkowie mówią o panice na plaży.

Susa to popularna miejscowość turystyczna, gdzie o tej porze roku wypoczywają przyjezdni z całego świata.

W marcu islamiści zaatakowali muzeum Bardo w Tunisie, zabijając ponad 20 zagranicznych turystów. Wśród zabitych byli m.in. turyści z Polski, Japonii, Francji i Włoch. Podczas operacji sił specjalnych zginęli też dwaj napastnicy. Był to jeden z największych od lat takich ataków w Tunezji.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 05.05.2021
  GBP 5.2984 złEUR 4.5752 złUSD 3.8136 złCHF 4.1655 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama