Menu

Włoskie prosecco pokonało francuskiego szampana

Włoskie prosecco pokonało francuskiego szampana
Fot. Thinkstock
Włosi ogłosili, że wygrali odwieczną rywalizację z Francuzami i w tym roku wyprodukowali więcej białego wina musującego prosecco niż ich sąsiedzi szampana. Dla producentów tego trunku z północy Włoch jest to historyczne wydarzenie.
Reklama
330 milionów butelek prosecco i 300 milionów szampana - takie dane za ten rok przedstawiło włoskie konsorcjum producentów z regionów Wenecja Euganejska i Friuli- Wenecja Julijska. Konsorcjum zwróciło uwagę na to, że włoskie wino musujące jest dziś na świecie popularniejsze od francuskiego konkurenta, także dzięki niższej cenie.

W ciągu pierwszego półrocza na największym światowym rynku, czyli w Chinach, sprzedano dwa razy więcej włoskiego wina musującego niż szampana. Jego eksport do Wielkiej Brytanii wzrósł w tym roku o 50 procent, a do Rosji o 30 procent.

Obliczono, że na całym świecie w noc sylwestrową otwartych zostanie ponad 70 milionów butelek włoskiego wina musującego.

Prosecco jest objęte szczególną ochroną producentów, którzy dbają o to, by nie było podrabiane i by serwowano je we właściwy sposób. Nie należy podawać go w karafce ani nalewać prosto z beczki, jak piwo.

Włoskie ministerstwo rolnictwa mianowało nawet specjalnego inspektora, który kontroluje pod tym kątem restauracje i sklepy. "Policjant-strażnik prosecco" ma taki sam zakres kompetencji, jak policyjne patrole oraz strażnicy miejscy i może wymierzać kary w przypadku łamania zasad obchodzenia się z tym bardzo cenionym przez Włochów winem.
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.09.2020
  GBP 4.920 złEUR 4.505 złUSD 3.836 złCHF 4.190 zł

  Sport


  Sport

  Reklama