Menu

Pierwsza kobieta-dowódca brytyjskiego okrętu wojennego

Pierwsza kobieta-dowódca brytyjskiego okrętu wojennego
40-letnia Sarah West jest pierwszym dowódcą okrętu wojennego w liczącej sobie ponad 500 lat historii brytyjskiej Royal Navy. West powierzono dowodzenie fregatą HMS Portland.
Reklama
Sarah West wstąpiła w szeregi Królewskiej Marynarki w 1995 roku i ma doświadczenie w operacjach w Zatoce Perskiej i na Bałkanach.

Dowodzony przez nią HMS Portland, okręt o wyporności 5 tys. ton, przeznaczony jest do działań wojennych. Przystosowany jest do przewożenia pocisków ziemia-ziemia i ziemia-powietrze do ataków na cele naziemne i powietrzne. Ma także helikopter do tropienia okrętów podwodnych i wyposażony jest w radar.

Brytyjskie ministerstwo obrony ogłosiło też, że inna kobieta - 43-letnia Sue Moore - została dowódcą (szyprem) flotylli mniejszych jednostek morskich (Pierwszej Eskadry Łodzi Patrolowych tzw. 1 PBS). Eskadra złożona z 18 jednostek służy do operacji patrolowych na brytyjskich wodach terytorialnych i nie jest przeznaczona do zadań bojowych.

Ostatnio eskadra brała udział w ćwiczeniach sprawdzających bezpieczeństwo Olimpiady London 2012. Będzie też elementem honorowej gwardii w czasie wielkiej parady rzecznej na Tamizie 3 czerwca z okazji 60-lecia panowania Elżbiety II.

Kobiety służą w Royal Navy od 1990 roku.
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.08.2020
  GBP 4.912 złEUR 4.417 złUSD 3.750 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Reklama