Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Największy poza Polską pomnik Chopina odsłonięto w Manchesterze

Największy poza Polską pomnik Chopina odsłonięto w Manchesterze
W samym centrum Manchesteru stanęła wczoraj (tj. 15.09.2011) odlana z brązu rzeźba wielkiego polskiego kompozytora. Jest to największy – poza Polską - pomnik Chopina na świecie.
Reklama
Szeroki na 2 i pół metra pomnik przedstawia Fryderyka Chopina przy fortepianie, w towarzystwie muzy z twarzą przyjaciółki kompozytora Jane Sterling. Odlana z brązu 4 i pół metrowa rzeźba autorstwa polskiego artysty, Roberta Sobocińskiego, stanęła w samym centrum miasta.

Pomysłodawca projektu Marek Stella Sawicki z Polish Heritage Society twierdzi, że wybór miejsca jest nieprzypadkowy, gdyż w ciągu ostatnich kilku miesięcy swojego życia Chopin odegrał w Manchesterze wspaniały koncert dla 1200 osób. Historia tego wydarzenia jest do dzisiaj żywa, o czym może świadczyć obroniona w ubiegłym roku w Anglii praca doktorska na ten temat.

W uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczyła ambasador RP Barbara Tuge-Erecińska, a także przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP w Manchesterze, Senatu RP i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

“To znakomity sposób na zaznaczenie polskiej prezydentury w Unii Europejskiej, która przybliżyła jeszcze bardziej do siebie nasze państwa” - zwrócił się do burmistrza Manchesteru Harry'ego Lyonsa sekretarz stanu w MSZ, Jan Borkowski.

Z inicjatywy Sawickiego pomnik Chopina stanął także w Londynie nad Tamizą przy wejściu do słynnego budynku Royal Festival Hall.
 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.05.2019
  GBP 4.904 złEUR 4.306 złUSD 3.862 złCHF 3.824 zł

  Sport


  Reklama