Czy powrót do biur poprawia relacje? Co piąty pracownik w UK nie rozmawia z nikim przez cały dzień
Powrót do pracy stacjonarnej po pandemii Covid-19 miał poprawić komunikację i dobrostan pracowników. Obecnie tylko co siódma osoba w UK pracuje wyłącznie zdalnie, a 41 proc. wykonuje obowiązki wyłącznie poza domem.
Nowe badanie przeprowadzone wśród 2 tys. brytyjskich pracowników biurowych na zlecenie platformy szkoleniowej Kahoot! wskazuje jednak, że nawyki z czasów pracy zdalnej nadal są silnie zakorzenione. Co piąty respondent przyznał, że zdarza mu się spędzić cały dzień pracy bez rozmowy twarzą w twarz z jakimkolwiek współpracownikiem.
Co gorsza, ponad połowa korzysta z poczty elektronicznej lub innych komunikatorów, aby komunikować się z osobami przebywającymi w tym samym pomieszczeniu. W efekcie aż dwie piąte badanych czuje się odizolowanych, mimo że pracują wśród innych ludzi.
Badanie pokazało również, że dla 46 proc. respondentów spotkania służbowe są jedyną okazją do kontaktu ze współpracownikami. Jednocześnie niemal dwie trzecie ankietowanych zadeklarowało, że chętnie uczestniczyłoby w firmowych imprezach i wydarzeniach integracyjnych, co wskazuje na potrzebę budowania relacji.
Dane brytyjskiego Urzędu Statystyk Narodowych (ONS) pokazują, że odsetek osób pracujących zdalnie spada od czasu zakończenia pandemicznych ograniczeń. W pierwszym kwartale ubiegłego roku 14 proc. pracowało wyłącznie z domu, a 28 proc. w modelu hybrydowym. Pracę hybrydową częściej wybierają osoby lepiej zarabiające i z wyższym wykształceniem.
Najnowsze badanie opublikowane w czasopiśmie "Science" wykazało, że choć wielu pracowników preferuje pracę zdalną, zwiększa ona poczucie izolacji i może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne. Ponad cztery na pięć osób pracujących zdalnie spędza cały dzień bez kontaktów społecznych.
Coraz więcej firm reaguje na te zjawiska, zaostrzając zasady pracy hybrydowej. W ostatnim czasie obowiązek częstszej obecności w biurze wprowadziły m.in. Barclays, PwC, Santander i Asda.