Arsenal zdobył mistrzostwo Anglii po 22 długich latach oczekiwania. Kibice oszaleli z radości. (Fot. Getty Images)

Arsenal mistrzem Premier League - Manchester City zremisował z Bournemouth

Piłkarze Manchesteru City zremisowali na wyjeździe z Bournemouth 1:1 w przedostatniej, 37. kolejce Premier League. Ten wynik oznacza, że Arsenal Londyn po 22 latach został mistrzem Anglii. "Kanonierzy" będą świętować tytuł w niedzielę po meczu z Crystal Palace.

Manchester City musiał wygrać z Bournemouth na Vitality Stadium, aby zachować szansę na wyprzedzenie prowadzącego Arsenalu w ostatniej kolejce.

Zawodnicy hiszpańskiego trenera Pepa Guardioli przegrywali od 39. minuty, gdy gospodarze przeprowadzili skuteczny kontratak. Francuz Adrien Truffert z lewego skrzydła podał w pole karne. Jego rodak Eli Junior Kroupi przyjął piłkę i technicznym strzałem pokonał włoskiego bramkarza Gianluigiego Donnarummę. W doliczonym czasie drugiej połowy na 1:1 wyrównał norweski napastnik Erling Haaland.

Bournemouth zajmuje szóste miejsce w lidze i zapewniło sobie, że w przyszłym sezonie zagra w Lidze Europy. Manchester City wystąpi w Champions League jako wicemistrz Anglii.

"Kanonierzy" czekali na triumf w Premier League od sezonu 2003/04. Drużyna trenera Arsene'a Wengera nie poniosła wtedy żadnej porażki w lidze, notując 26 zwycięstw i 12 remisów, co dało jej 90 pkt.

Arsenal był wicemistrzem Anglii w trzech poprzednich sezonach. W latach 2023-2024 uplasował się za Manchesterem City, a w 2025 roku za Liverpoolem.

"Kanonierzy" w 37 ligowych meczach zanotowali 25 zwycięstw, siedem remisów i pięć porażek. Zespół hiszpańskiego trenera Mikela Artety był na czele tabeli przez większość sezonu i nie zmarnował wypracowanej przewagi. Ma 82 pkt, o cztery więcej od drugiego Manchesteru City.

Arsenal 14. raz został mistrzem Anglii i zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji wszech czasów. Po 20 tytułów mają Manchester United i Liverpool. W ośmiu ostatnich sezonach „The Citizens" sześć razy wygrali Premier League, a dwukrotnie triumfował Liverpool. W 2017 roku tytuł zdobyła Chelsea Londyn.

W tym sezonie "Kanonierzy" mogą sięgnąć po podwójną koronę. 30 maja w Budapeszcie zmierzą się w finale Ligi Mistrzów z broniącym trofeum Paris Saint-Germain. Klub z północnego Londynu powalczy o pierwszy w historii triumf w Champions League. 20 lat temu przegrał w finale z Barceloną 1:2. Jedynymi europejskimi trofeami Arsenalu jest Puchar Zdobywców Pucharów (1994) i Puchar Miast Targowych (1970).

W innym wtorkowym meczu piłkarze Chelsea Londyn wygrali u siebie z Tottenhamem Hotspur 2:1. Gole dla gospodarzy strzelili Argentyńczyk Enzo Fernandez i Brazylijczyk Andrey Santos. Honorową bramkę dla "Kogutów" zdobył Brazylijczyk Richarlison.

"The Blues" zakończyli serię siedmiu ligowych meczów bez zwycięstwa i awansowali na ósmą lokatę, które daje prawo gry w eliminacjach Ligi Konferencji. Tottenham zajmuje 17. miejsce i przed ostatnią kolejką nie jest pewien utrzymania.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Co o tym myślisz?
Linki Sponsorowane
Ładuję...
Kurs NBP
GBP
4.9284
+0.0065
EUR
4.2530
+0.0049
USD
3.6878
+0.0111
CHF
4.6093
+0.0063
Forex
Źródło: currencybeacon.com
Ładuję...

Ogłoszenia

Wiadomości

Wydarzenia

Menu