Szefowa brytyjskiego MSZ: Blokada cieśniny Ormuz grozi kryzysem żywnościowym
"Rolniczy zegar tyka" - mówiła Cooper podczas konferencji Global Partnership Conference. Zamknięcie cieśniny zakłóciło transport nawozów, a co za tym idzie – stanowi problem dla producentów jedzenia.
"Nie możemy ryzykować, że dziesiątki milionów ludzi będą głodować, bo jeden kraj opanował międzynarodowy szlak żeglugowy" – dodała szefowa brytyjskiego MSZ i zaapelowała o globalną presję na Teheran, by ten otworzył Ormuz.
Światowy Program Żywnościowy (WFP), agencja ONZ, ocenia, że niemal 45 milionom ludzi grozi "ostry kryzys żywnościowy", jeśli konflikt w regionie nie skończy się w połowie roku.
Od lutego, gdy USA i Izrael rozpoczęły ataki na Iran, cieśnina Ormuz jest w dużej mierze zablokowana. Rząd w Teheranie wykorzystuje blokadę jako formę polityczno-gospodarczego nacisku.
Global Partnership Conference poświęcona jest sposobom, w jaki rządy, organizacje pozarządowe i prywatne firmy mogą współpracować na rzecz rozwoju międzynarodowego w czasach, gdy wiele krajów decyduje się na ograniczenie funduszy na pomoc rozwojową. Takich oszczędności szukały w ostatnich latach np. Londyn i Waszyngton.