W Londynie powstanie 22-kilometrowy "korytarz przyrodniczy"
Projekt "Wild Cities" ma na celu ponowne połączenie odizolowanych enklaw dzikich zwierząt i zapylaczy, aby mogły one swobodnie przemieszczać się po mieście.
Inicjatywa powstała po tym, jak badania wykazały, że zielona infrastruktura może pomóc w schłodzeniu ulic w mieście, wspieraniu systemów żywnościowych i przywracaniu bioróżnorodności w dzielnicach.
W projekcie uczestniczy koalicja ekologów, lokalnych plantatorów, zarządców transportu, instytucji kulturalnych, klubów piłkarskich i mieszkańców, którzy będą wspólnie pracować nad ochroną przyrody na 22-kilometrowym odcinku.
Oznacza to, że ogrody społecznościowe, dachy, brzegi kanałów, boiska sportowe i uliczki przydomowe mogą stać się częścią budowy połączonego centrum miejskiej przyrody - twierdzą organizatorzy z Initiative Earth.
Inicjatywa wspiera realizację lokalnej strategii odbudowy przyrody burmistrza Londynu, opublikowanej w zeszłym miesiącu, która wskazała zielone korytarze i wsparcie dla zapylaczy jako kluczowe priorytety w zakresie bioróżnorodności dla stolicy.
Badania wykazały, że Londyn jest o 1–1,5°C cieplejszy niż otaczający go region południowo-wschodni, a sieci przyrodnicze mogą ochłodzić obszary miejskie nawet o 7°C.