Polacy najwięcej pieniędzy przesyłają do Polski z Niemiec i Wielkiej Brytanii. (Fot. Łukasz Radziejewski/Unsplash)

Migranci zarobkowi wciąż przesyłają do Polski miliardy złotych

W drugim kwartale 2025 r. Polacy pracujący za granicą przekazali do kraju 5,3 mld zł, nieco więcej niż średnio w ostatnich latach – poinformowano w "Tygodniku Gospodarczym PIE".

Zgodnie z publikacją Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wartość przekazów utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie i jest nieznacznie wyższa od średniej z lat 2022–2024, która wyniosła 5,0 mld zł.

Na łączną kwotę 5,3 mld zł złożyły się dwa rodzaje transferów: 2,9 mld zł stanowiły środki przekazane przez migrantów długookresowych, a 2,4 mld zł – przez migrantów krótkookresowych, głównie pracowników sezonowych i przygranicznych.

Według PIE, wartość środków przekazywanych przez migrantów długookresowych pozostaje stabilna – od I kwartału 2022 r. wzrosła jedynie o 0,5 proc.

W przeciwieństwie do tego, przekazy pieniężne od pracowników krótkookresowych znacząco wzrosły w ostatnich latach, zwłaszcza w czasie postpandemicznego ożywienia gospodarczego.

Od początku 2022 r. do połowy 2025 r. wartość wynagrodzeń brutto Polaków za granicą zwiększyła się o 55 proc., a kwoty przekazywane do kraju – o 54 proc.

Instytut zauważa, że stabilność przekazów od migrantów długookresowych może wynikać z osłabienia dynamiki emigracji Polaków.

W części państw, jak Niemcy czy Francja, obserwowane są nawet powroty do kraju. Dane niemieckie wskazują, że w 2024 r. z Niemiec do Polski wróciło 8,7 tys. osób. 

Niemcy są jednak krajem, z którego Polacy przesyłają największe kwoty. 

Natomiast Wielka Brytania wciąż jest drugim krajem, z którego napływa duża ilość środków, chociaż liczba ta spada

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Co o tym myślisz?
Linki Sponsorowane
Ładuję...
Kurs NBP
GBP
4.9754
-0.0056
EUR
4.2878
+0.0014
USD
3.7720
-0.0036
CHF
4.6516
-0.0010
Forex
Źródło: currencybeacon.com
Ładuję...

Ogłoszenia

Wiadomości

Wydarzenia

Menu