Samolot lini WizzAir na płycie lotniska w stolicy Albanii - Tiranie. (Fot. Getty Images)

Albania: Ok. 40 proc. siły roboczej wyemigrowało z kraju

Około 40 proc. siły roboczej Albanii wyemigrowało dotychczas z kraju, szukając lepszej przyszłości poza jego granicami - podał portal Euronews, powołując się na najnowsze dane Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM).

W raporcie wskazano, że znaczna część siły roboczej Albanii jest zatrudniona w innych krajach podkreślając, że proces ten wywiera istotny wpływ na albańską gospodarkę.

"Przedsiębiorstwa w Albanii w dalszym ciągu tracą pracowników, nie tylko w sektorach wymagających niskich kwalifikacji, ale także w zawodach wymagających kwalifikacji wysokich" - zaznaczono.

Według IOM, głównymi czynnikami powodującymi emigrację są "wysoki poziom ubóstwa, dysproporcje płacowe w porównaniu z innymi krajami, korupcja oraz system, w którym zdobycie stanowiska niekonieczne zależy od kompetencji".

IOM podkreśliła, że Albania i Mołdawia są dwoma najbardziej dotkniętymi tym problemem państwami w Europie.

Eksperci cytowani przez Euronews zwrócili uwagę, że z roku na rok stale rośnie liczba pracowników zagranicznych rejestrowanych w Albanii. Obcokrajowcy mają zapełnić lukę wywołaną masową emigracją. W 2024 roku zarejestrowano ich ponad 13 tys.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Co o tym myślisz?
Linki Sponsorowane
Ładuję...
Kurs NBP
GBP
4.9754
-0.0056
EUR
4.2878
+0.0014
USD
3.7720
-0.0036
CHF
4.6516
-0.0010
Forex
Źródło: currencybeacon.com
Ładuję...

Ogłoszenia

Wiadomości

Wydarzenia

Menu