Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Lotnisko Chopina w Warszawie będzie działać przynajmniej do 2034 r.

Lotnisko Chopina w Warszawie będzie działać przynajmniej do 2034 r.
Otwarte w 1934 roku lotnisko na warszawskim Okęciu przeszło w ostatnich latach dużą metamorfozę. (Fot. Adrian Grycuk/Wikipedia)
Okęcie być może po zbudowaniu portu w Baranowie będzie dalej działać w ograniczonej formie - stwierdził w 'Dzienniku Gazecie Prawnej' prezes Polskich Linii Lotniczych Andrzej Ilków. W wywiadzie dla 'DGP' prezes PLL zaznaczył, że rozbudowa warszawskiego lotniska 'ma wielki sens'.
Reklama
Reklama

"Wiemy już, że CPK zostanie oddane najszybciej w 2032 r., czyli cztery lata później, niż zakładano dotychczas. Tymczasem już teraz przez zaniechania poprzednich władz z przepustowością na Mazowszu jest bardzo źle. To powoduje konieczność rozbudowy Lotniska Chopina. Chodzi o to, by rozwijać hub przesiadkowy, co umożliwi rozwój tradycyjnych przewoźników – głównie LOT-u. Inwestycja będzie kosztować ok. 2,4 mld zł – w tym 40 proc. rezerwy – i będzie finansowana ze środków własnych PPL, a nie z budżetu państwa czy kredytów. Wiemy też, że przedsięwzięcie całkowicie się zamortyzuje" - poinformował Andrej Ilków.

Podkreślił, że w czasie prac nad rozbudową Okęcia nie zostanie obniżona przepustowości lotniska. "W każdym sezonie dostępna liczba slotów nie zmniejszy się. W czasie rozbudowy etapowo przepustowość będzie się zaś zwiększać" - zadeklarował.

Prezes PLL zaznaczył również, że bez inwestycji na Okęciu na Mazowszu nie dałoby się obsłużyć do 2035 r. ok. 50 mln pasażerów. "Musi budować tę masę, żeby później mieć co przenieść na CPK" - dodał szef PLL.

Zapytany, do kiedy działać będzie Lotnisko Chopina, odparł: "Na pewno do setnej rocznicy działalności, czyli do 2034 r. W praktyce podziała rok dłużej, czyli do momentu, kiedy realnie może być otwarty port w Baranowie". 

Czytaj więcej:

Lotnisko Chopina: Kapsuły do spania i paczkomat dla podróżujących ze stołecznego portu

Lotnisko Chopina w październiku najpunktualniejszym europejskim portem lotniczym

Lotnisko Chopina czeka rozbudowa. CPK zacznie funkcjonować w 2035 r.

  Komentarze
  • TereFereKuku
   11 maja, 20:40

   Rozbudowa(!)... Okęcia ma trwać 4 lata. Dyskusje i "prace" nad CPK trwają już 7 lat, a zapowiadają jeszcze 10 lat planowania i budowy. CPK bedzie obsługiwać 80mln pasażerów. Dla porównania: nowe lotnisko pod Stambule w Turcji, docelowo na 200 mln pasażerów, planowanie trwało 2 lata, budowa 4 lata.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.07.2024
  GBP 5.0939 złEUR 4.2796 złUSD 3.9498 złCHF 4.4410 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama