Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polska będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie

Polska będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie
1 stycznia 2025 zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. W sklepach w całym kraju pojawią się automaty na puszki oraz szklane i plastikowe butelki po napojach. (Fot. Getty Images)
Polska od 2025 roku będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie. Tworzymy olbrzymi projekt gospodarki cyrkularnej dla opakowań – oświadczył Marcel Rakowski prezes PolKa - Polska Kaucja, jednego z operatorów systemu w Polsce. System kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów – zaznaczył.
Reklama
Reklama

Od stycznia 2025 w Polsce obowiązywać będzie system kaucyjny za plastikowe, metalowe i szklane pojemniki. Dla butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów oraz puszek metalowych o pojemności do jednego litra, kaucja wyniesie 50 groszy.

"Wdrożenie systemu kaucyjnego w Polsce to duże wyzwanie, mamy tego świadomość i jesteśmy przygotowani" – zapewnił Marcel Rakowski prezes PolKa - Polska Kaucja, który będzie jednym z operatorów systemu w Polsce.

Zaznaczył, że punktów z miesiąca na miesiąc będzie przybywać, a potencjalnych miejsc zbiórki w Polsce może być nawet ponad 100 tys. To oprócz mniejszych sklepów, także m.in. lokale gastronomiczne.

"1 stycznia system wystartuje w wersji minimalnej i będzie się rozwijał w kolejnych miesiącach. Według założeń na początku roku w Polsce może być dostępne około 7-8 tys. zautomatyzowanych punktów zbiórki, do których będzie można oddawać butelki i puszki i otrzymywać za nie pobraną przy zakupie kaucję. Dzisiaj przynajmniej sześć sieci handlowych testuje zwrotomaty na dużą skalę, po to, żeby zautomatyzować proces od początku wdrożenia systemu. Docelowo widok takich maszyn będzie powszechny" – zaznaczył.

Podkreślił, że system wymaga zmiany nawyków konsumentów, którzy przez ostatnie lata byli nakłaniani do zgniatania butelek i puszek przed wyrzuceniem ich do kosza. Teraz, aby odzyskać kaucję, butelki i puszki będą musiały być zwracane w oryginalnej formie.

"Firma, z którą współpracujemy, zaprojektowała dla nas etykiety, jak może wyglądać komunikacja z konsumentem. Na opakowaniach pojawi się bardzo prosta i widoczna informacja – Nie zgniataj. Planujemy też szersze kampanie ogólnokrajowe, mam nadzieję, że wspólnie z ministerstwem klimatu i środowiska będziemy informować, że system startuje i co to oznacza dla konsumenta" – wyjaśnił.

Rakowski zaznaczył, że system kaucyjny jest wprowadzany po to, aby rozwiązać problemy środowiskowe i doprowadzić m.in. do tego, aby z przestrzeni publicznej, parków, czy lasów zniknęły wyrzucane plastikowe butelki. Jego zdaniem system kaucyjny wygeneruje w Polsce nowe miejsce pracy. Potrzebni będą pracownicy do pracy w logistyce, czy zakładach do recyklingu.

"Polska, po Niemczech, będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie. Tworzymy olbrzymi projekt gospodarki cyrkularnej dla opakowań. W 2025 roku Polska będzie startowała równolegle z Austrią" – zaznaczył.

Systemu kaucyjny obowiązuje już w krajach Skandynawskich, na Słowacji, w Rumunii, Estonii. Na jego wprowadzenie nie zdecydowały się do tej pory m.in. Francja czy Włochy.

Od uruchomienia systemu w 2022 r. Słowacy zwrócili ponad 1,8 mld plastikowych butelek i puszek, a średni poziom zbiórki od uruchomienia systemu wynosi 82 proc. W systemie zarejestrowanych jest ponad 3 250 punktów odbioru. Blisko 100 proc. opakowań kaucyjnych na Słowacji oddawanych było do automatów.

PolKa, jako operator będzie odpowiadać za działanie systemu kaucyjnego: od momentu poboru kaucji, czyli zakupu przez konsumenta napoju. Kaucja trafi na konto operatora, w momencie oddawania butelki będzie zwracana danej jednostce handlu.

Operator będzie także zobligowany do organizowania odbiorów zebranych materiałów z jednostek handlowych, ich transportu i przetwarzania, tak by uzyskać materiał do produkcji nowych opakowań.

O wprowadzeniu systemu kaucyjnego dyskutowano podczas debaty eksperckiej w ramach 24. Targów Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami – Ekotech w Targach Kielce.

Zgodnie z założeniami, celem na rok 2025 jest zebranie 13 mld opakowań, co ma się przełożyć na odzyskanie 77 proc. opakowań wprowadzonych na rynek. Do zbiórki zobligowanych będzie ok. 14-15 tys. sklepów powyżej 200 mkw. Obecnie do żółtych worków trafia około 45 proc. wprowadzanych na rynek butelek.

Według prezentowanych danych obecnie niemal 90 proc. Polaków popiera pomysł wprowadzenia systemu kaucyjnego.

Czytaj więcej:

Zdecydowana większość osób w Polsce segreguje odpady opakowaniowe

Rekordowy spadek emisji dwutlenku węgla w Unii Europejskiej

  Komentarze
  • Latajacy Holender
   13 kwietnia, 12:00

   Jak pracowalem w Holandii w 2002 r juz dzialalo(oprocz butelek z Lidla i Aldi) Automaty wydawaly kupony na okreslone kwoty, ktore mozna bylo uzyc w sucermarketach: Albert Heijn, C1000, Hoogvliet...

  • Bloop
   13 kwietnia, 12:04

   Jak by nie zniszczyli systemu kaucyjnego dla chciwych korporacji to byśmy byli liderem, bysmy rozwijali o nowe produkty, rzeczy inwestowali w nowe techni. To jest takie dość propaganowe piśmienictwo wręcz ośmieszające się jak daleko się posunęli do pewnych rzeczy a potem hura jestemy liderami. Beke mam i Będę miał aż do śmierci

  • Drakus
   13 kwietnia, 18:33

   Wierzę że to plan UE. Wszystkie podstawowe produkty jak napoje, soki, mleko powinny być w opakowaniu o jednych kształtach i pojemności. W automacie powinno się tylko wpisywać nr. konta na który ma przelać kaucję. Śmieci prawie nie będzie, a te z recyklingu będą posegregowane. Ograniczenia w odbiorze kaucji żeby ktoś nie przelał sobie kaucji za milion butelek. Produkujemy dużo śmieci co jest problemem wszystkich więc w ramach Zielonego ładu UE powinna się tym zająć. Gdy inni to chwalą powinniśmy to łatwo wprowadzić.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.06.2024
  GBP 5.1224 złEUR 4.3238 złUSD 4.0345 złCHF 4.5359 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama