Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Raport: Zjednoczenie Irlandii kosztowałoby od 8 do 20 mld euro rocznie

Raport: Zjednoczenie Irlandii kosztowałoby od 8 do 20 mld euro rocznie
Zjednoczenie Irlandii, lub Zjednoczona Irlandia (ang. United Ireland) to koncepcja polityczna, zakładająca powstanie suwerennego państwa, obejmującego całą Irlandię, czyli wszystkie trzydzieści dwa tradycyjne hrabstwa. (Fot. Getty Images)
Zjednoczenie Irlandii kosztowałoby rząd w Dublinie od 8 do 20 miliardów euro rocznie przez 20 lat, co wymagałoby znacznego wzrostu podatków lub dużej redukcji wydatków publicznych - ocenił w swoim raporcie irlandzki Instytut Spraw Międzynarodowych i Europejskich (IIEA).
Reklama
Reklama

Autorzy raportu skupili się na subwencjach brytyjskiego rządu dla Irlandii Północnej, które pokrywają różnicę pomiędzy dochodami uzyskiwanymi przez władze tej prowincji z podatków a ich wydatkami. W ostatnich latach, wyłączywszy okres pandemii Covid-19, gdy subwencje były wyższe, stanowiły one nieco ponad 21 proc. wydatków władz północnoirlandzkich, co oznacza niespełna 11 mld funtów rocznie.

W raporcie uwzględniono zmiany po stronie przychodów i wydatków, które nastąpiłyby w przypadku zjednoczenia Irlandii - np. niższe wydatki na obronność, większe składki do budżetu UE, większe dochody z podatków od firm - i wyliczono, że aby utrzymać obecny poziom wydatków władz północnoirlandzkich, rząd w Dublinie musiałby dokładać nieco poniżej 11 mld euro (9,4 mld funtów) rocznie.

Ale jeśli wysokość świadczeń socjalnych oraz płac w sektorze publicznym w Irlandii Północnej miałyby od razu po zjednoczeniu dorównać do poziomu obowiązującego w Republice Irlandii, koszt ponoszony przez rząd w Dublinie wzrósłby do 20 mld euro rocznie.

Autorzy rozważają dwa dodatkowe scenariusze, które zakładają, że brytyjski rząd albo umorzy udział Irlandii Północnej w długu publicznym Zjednoczonego Królestwa, albo będzie nadal wypłacać brytyjskie emerytury państwowe osobom z Irlandii Północnej, które opłacały składki na ubezpieczenie społeczne. W tych scenariuszach koszt zjednoczenia ponoszony przez Republikę Irlandii spada do 8-9 mld euro rocznie.

W zależności od scenariusza, koszty wydawane corocznie na zjednoczenie wynosiłyby od ok. 5 do 10 proc. produktu narodowego brutto. "Aby poradzić sobie z wynikającym z tego deficytem, który w najbardziej sprzyjających okolicznościach utrzymywałby się przez wiele lat po zjednoczeniu, musiałby nastąpić dramatyczny wzrost opodatkowania i/lub znaczna redukcja wydatków.

Mimo że Irlandia ma znacznie wyższy dochód narodowy, finansowanie potrzeb ludności Irlandii Północnej w zjednoczonej Irlandii wywarłoby ogromną presję finansową na ludność Irlandii, powodując natychmiastowe znaczne obniżenie ich poziomu życia" - napisano w raporcie think tanku.

Autorzy zaznaczyli, że koszt zjednoczenia mógłby zostać znacznie zmniejszony, gdyby Irlandia Północna dokonała poważnych zmian w swojej gospodarce w celu zwiększenia produktywności, ale dodali, że w najbardziej sprzyjających okolicznościach miną prawdopodobnie co najmniej dwie dekady, zanim różnica w produktywności się wyrówna.

Czytaj więcej:

"Irlandia Północna pozostanie w Zjednoczonym Królestwie"

Irlandia: Premier Varadkar niespodziewanie zapowiedział rezygnację

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2024
  GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama