Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Irlandia: Znaczący spadek liczby palaczy w ciągu 20 lat obowiązywania zakazu

Irlandia: Znaczący spadek liczby palaczy w ciągu 20 lat obowiązywania zakazu
Irlandia jako pierwsza na świecie wprowadziła ogólnokrajowy zakaz palenia we wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych. (Fot. Getty Images)
W liczącej 5,3 mln mieszkańców Irlandii papierosy pali obecnie o 800 tys. osób mniej niż 20 lat temu, gdy kraj ten jako pierwszy na świecie wprowadził całkowity zakaz palenia w zamkniętych przestrzeniach publicznych - podała publiczna służba zdrowia HSE. Odsetek palących spadł w tym czasie z 27 do 18 proc.
Reklama
Reklama

Wczoraj przypadała 20. rocznica wejścia w życie ustawy, która rozszerzyła zakaz palenia na wszystkie zamknięte przestrzenie publiczne, w tym – co budziło w owym czasie spore kontrowersje – na puby, restauracje i kluby.

"W tamtym czasie panował ogromny sprzeciw wobec zakazu palenia i istniały wątpliwości, czy kiedykolwiek odniesie on sukces, szczególnie w naszej branży gastronomicznej. Decyzja ta wywołała zaciekłą debatę, prowadząc do pierwszej prawdziwej dyskusji na temat zdrowia publicznego w Irlandii. Wkrótce po wprowadzeniu zakazu zaczęto postrzegać go jako ważny środek ochrony zdrowia pracowników w każdym sektorze. Było jasne, że społeczeństwo tego chciało" – oznajmił ówczesny minister zdrowia, a obecnie wicepremier Micheal Martin, który był inicjatorem zakazu, podczas rocznicowej uroczystości.

Przed 2004 rokiem w Irlandii zabronione było palenie w urzędach, szkołach, szpitalach, aptekach, kinach, bankach, samolotach, autobusach czy pociągach, a podobne częściowe zakazy były już w mocy także w innych krajach.

Irlandia jako pierwsza na świecie wprowadziła jednak ogólnokrajowy zakaz we wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych. Jak podała stacja RTE, od tego czasu jej śladem poszły 74 państwa.

Szacuje się, że w ciągu 3,5 roku od wprowadzenia zakazu liczba zgonów spowodowanych paleniem papierosów spadła o ponad 3 700, a liczba zawałów serca o 32 proc.

Czytaj więcej:

Irlandia: Odrzucono usunięcie z konstytucji słów o obowiązkach domowych kobiet

Irlandia: Premier Varadkar niespodziewanie zapowiedział rezygnację

Irlandia: Minister szkolnictwa wyższego Harris faworytem do objęcia urzędu premiera

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2024
  GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama