Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polska: Pracownicy z Ukrainy migrują na zachód Europy

Polska: Pracownicy z Ukrainy migrują na zachód Europy
Obywatele Ukrainy często podejmują się prac w gastronomii i handlu. (Fot. Getty Images)
Co czwarty pracodawca odczuwa odpływ ukraińskich pracowników z polskiego rynku pracy – wynika z najnowszego 'Barometru Polskiego Rynku Pracy' firmy Personnel Service. Dodano, że 43 proc. przedsiębiorców ma w swojej załodze kadrę ze Wschodu, o 6 pkt proc. mniej niż rok temu.
Reklama
Reklama

Jak podano w raporcie, zatrudnienie Ukraińców w firmach w Polsce spada. Ta tendencja jest spójna z malejącymi statystykami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W grudniu 2023 roku w ZUS było ubezpieczonych 1,128 mln cudzoziemców.

W ciągu 12 miesięcy przybyło ich w zusowskim systemie niemal 64,5 tys., co oznacza wzrost o 6,1 proc. Jednak to nie Ukraińców przybyło najwięcej (13,4 tys.), lecz głównie Białorusinów, których liczba zwiększyła się o 21,3 tys.

"Spadek zatrudnienia Ukraińców związany jest z ich odpływem do Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej, gdzie za te same kompetencje płaci się więcej. Dodatkowo wiele państw ma rozbudowany system socjalny, który obejmuje szeroki zakres świadczeń i wsparcia dla mieszkańców, w tym opiekę zdrowotną, edukację, oraz programy pomocy socjalnej. To sprawia, że Polska coraz częściej staje się tylko przystankiem dla wielu Ukraińców" – wyjaśniłł cytowany w raporcie założyciel Personnel Service Krzysztof Inglot.

W 2023 roku niemal co drugi przedsiębiorca miał w swojej załodze kadrę ze Wschodu (49 proc.). Na początku 2024 roku taką deklarację złożyło 43 proc. pracodawców.

Pracownicy z Ukrainy najczęściej są zatrudniani na stanowiskach niższego szczebla – wskazało tak 57 proc. firm. Odsetek Ukraińców na średnim szczeblu wynosi 22 proc. i jest o 10 pkt proc. niższy niż rok temu.

Zatrudnienie Ukraińców na wyższym szczeblu wzrosło zaś do 16 proc., to o 7 pkt proc. więcej w porównaniu z poprzednim rokiem. Według raportu, ubytek kadry na średnim szczeblu może być związany z wyjazdami pracowników o średnich kompetencjach do innych krajów.

Nieco więcej niż co czwarta firma w Polsce (26 proc.) płaci pracownikom z Ukrainy wynagrodzenie mieszczące się w przedziale od 27,7 do 29,9 zł za godzinę brutto. Co trzeci przedsiębiorca (33 proc.) oferuje stawkę od 30 zł do 34,9 zł za godzinę pracy brutto, a 18 proc. pracodawców wypłaca pracownikom ze Wschodu stawkę przekraczającą 35 zł za godzinę pracy brutto.

Na budowach brakuje Ukraińców, których liczba w ub. roku spadła w porównaniu z 2021 r. o dwie trzecie, do niespełna 127 tys. (Fot. Getty Images)

70 proc. pracodawców dostrzega rosnące oczekiwania finansowe ze strony Ukraińców, a 9 proc. firm nie widzi takiego zjawiska.

Z raportu wynika, że pracownicy z Ukrainy, w porównaniu do wynagrodzeń w swojej ojczyźnie, mogą liczyć w Polsce na atrakcyjne pensje. Po styczniowej podwyżce minimalna pensja w Ukrainie wynosi 7100 hrywien, czyli ok. 750 zł, a w kwietniu ma wzrosnąć do 8000 hrywien (ok. 845 zł). Tymczasem w Polsce pensja minimalna to 4 242 zł brutto.

"Patrząc na deklaracje Ukraińców, więcej niż co trzeci zarabia w naszym kraju od 3,2 do 4 tys. zł netto miesięcznie, a 30,3 proc. otrzymuje od 4 do 5 tys. zł netto miesięcznie. Na wyższe wynagrodzenia może liczyć 6,8 proc. osób, które zarabiają od 5 do 6 tys. zł netto miesięcznie, a 4,3 proc. osób zarobi ponad 6 tys. zł netto miesięcznie" - dodano.

Badanie pracowników i pracodawców w Polsce przeprowadzono na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna metodą CAWI od 24 stycznia do 1 lutego br. oraz od 29 stycznia do 8 lutego br. wśród 1 065 osób pracujących oraz 329 firm.

Czytaj więcej:

Już ponad 80 proc. polskich przedsiębiorstw zatrudnia obywateli Ukrainy

Kogo Polacy lubią najbardziej, a które nacje nie cieszą się ich sympatią?

  Komentarze
  • Gregi
   2 kwietnia, 08:03

   I bardzo dobrze, a jeszcze lepiej by było gdyby emigrowali na wschodni front

  • Marcin
   2 kwietnia, 09:40

   To dobra wiadomość jak wyżej są w wieku poborowym to nie ma przeproś na wschód wyłapywać i do maszynki do mielenia albo powiedza dość zmienia władzę albo ich znikną nie będą za nimi tęsknić bo za czym tu tęsknić

  • Darek
   2 kwietnia, 15:01

   Marcin , mam wrażenie ze piszesz gdzieś z dalekiego wschodu. Z językiem polskim to masz chłopie pod górkę

  • 2 kwietnia, 17:01

   Ha, ha. Gdzie ci wychwalajacy Polski dobrobyt, porownywanie z zachodem? Nawet ukraincy nie chca zyc i pracowac w tym zacofanym kraju.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.06.2024
  GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama