Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Irlandia: Minister szkolnictwa wyższego Harris faworytem do objęcia urzędu premiera

Irlandia: Minister szkolnictwa wyższego Harris faworytem do objęcia urzędu premiera
Harris (po prawej) z ministrem sprawiedliwości Szwecji Gunnarem Strommerem. (Fot. JESSICA GOW/TT News Agency/AFP via Getty Images)
Simon Harris, minister szkolnictwa wyższego i nauki Irlandii, wyrasta na zdecydowanego faworyta do zastąpienia Leo Varadkara na stanowisku premiera tego kraju. Na razie nie ma on żadnego konkurenta.
Reklama
Reklama

Wczoraj rozpoczęła się procedura wyłaniania nowego lidera współrządzącej w Irlandii partii Fine Gael, co jest efektem niespodziewanej rezygnacji Varadkara dzień wcześniej. Nowy lider automatycznie zastąpi go również w roli premiera.

Termin zgłaszania kandydatur na nowego przywódcę partii upływa w poniedziałek wczesnym popołudniem, ale czworo głównych potencjalnych rywali Harrisa - minister ds. wydatków publicznych Paschal Donohoe, minister przedsiębiorczości i handlu Simon Coveney, minister spraw wiejskich oraz opieki socjalnej Heather Humphreys i minister sprawiedliwości Helen McEntee - już zadeklarowało, że nie będzie się ubiegać o przywództwo w partii. Dwie ostatnie ogłosiły, że popierają Harrisa.

Jeśli 37-letni Harris faktycznie zostanie premierem, będzie najmłodszym szefem rządu w historii Irlandii, odbierając to miano Varadkarowi, który obejmując w 2017 roku urząd po raz pierwszy, miał 38 lat. Harris został posłem mając 24 lata, a w 2016 roku, w wieku niespełna 30 lat - ministrem zdrowia. Pełnił to stanowisko w początkowej fazie pandemii Covid-19, co przyczyniło się do jego publicznej rozpoznawalności.

Varadkar, oprócz tego, że na razie pozostaje najmłodszym premierem, jest także pierwszą osobą o orientacji homoseksualnej i pierwszą o imigranckich korzeniach, która stoi na czele rządu Irlandii. Wyjaśnił w środę, że rezygnuje z powodów "zarówno osobistych, jak i politycznych" i dodał, że "po siedmiu latach sprawowania urzędu nie czuje już, by był najlepszą osobą do pełnienia tego stanowiska".

Fine Gael tworzy trójpartyjną koalicję z Fianna Fail i Partią Zielonych, jednak w sondażach poparcia wyraźnie prowadzi opozycyjna partia Sinn Fein. Następne wybory do irlandzkiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w marcu przyszłego roku

Czytaj więcej:

Irlandia: Premier Varadkar niespodziewanie zapowiedział rezygnację

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.07.2024
  GBP 5.0939 złEUR 4.2796 złUSD 3.9498 złCHF 4.4410 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama