Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Visitors to the Acropolis will see what this place looked like in its heyday

Visitors to the Acropolis will see what this place looked like in its heyday
Akropol położony jest na wapiennym wzgórzu o wysokości względnej 70 m (prawie 157 m n.p.m.). (Fot. Getty Images)
Tourists visiting the Acropolis in Athens can see with their own eyes what this place looked like in its heyday. The Greek Ministry of Culture has made the Chronos mobile application available for this purpose.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Nazwana imieniem greckiego boga czasu aplikacja na smartfony pozwala odwiedzającym Akropol zobaczyć go takim, jaki był w przeszłości. Dzięki technologii rozszerzonej rzeczywistości można podczas zwiedzania tego najpopularniejszego greckiego stanowiska archeologicznego oglądać zabytkowe ruiny, a jednocześnie podziwiać na ekranie smartfona to, jak budowle te wyglądały w czasach starożytnych.

Na przykład na cyfrowej wizualizacji Partenonu na tympanonie świątyni zobaczymy wspaniałe marmurowe rzeźby – powszechnie znane jako marmury Elgina. Na początku XIX w. wywiózł je z Aten do Londynu lord Elgin. Dziś można je oglądać w British Museum, mimo że Grecja wielokrotnie domagała się ich zwrotu.

Aplikacja prezentuje także mniej znane szczegóły Akropolu, niektóre znane dopiero do niedawna, jak choćby fakt, że utrwalona w zbiorowej świadomości i uznana za kanon klasycznego piękna biel marmurowych posągów odbiega od estetycznych kanonów obowiązujących w starożytnej Grecji. Pierwotne bowiem rzeźby były pomalowane na jaskrawe kolory. Z kolei ogromny posąg bogini Ateny w świątyni stał nad płytkim basenem z wodą.

W 1987 roku akropol ateński został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. (Fot. Getty Images)

Ministerstwo Kultury Grecji ma nadzieję, że aplikacja Chronos uatrakcyjni zwiedzanie i zachęci turystów do odwiedzania Aten także poza sezonem. Natomiast w okresie, gdy turystów jest najwięcej, ułatwi zwiedzanie, umożliwiając podziwianie zabytków z dowolnego miejsca, co oszczędzi niektórym spaceru na wzgórze i długiego oczekiwania w kolejce.

Powstanie aplikacji wpisuje się też w szerszą strategię mającą na celu zwiększenie dostępności zabytków starożytnej Grecji. Do tej pory w ramach tego projektu w wielu miejscach zainstalowano rampy i antypoślizgowe chodniki.

Prace nad aplikacją trwały wiele lat. Najpierw przedstawiciele greckiego resortu kultury skontaktowali się z fanami gier wideo i nawiązali współpracę z największymi firmami z branży technologicznej. W 2018 roku zorganizowano przyjazd chińskich zwycięzców konkursu fotograficznego w grze "Assassin’s Creed Odyssey", której akcja toczy się w starożytnej Grecji. Z kolei dwa lata temu współpracę z ministerstwem nawiązał Microsoft, aby stworzyć wirtualną wycieczkę po starożytnej Olimpii, kolebce igrzysk olimpijskich.

W VIII w. p.n.e. wzgórze stało się miejscem kultu bogini Ateny Polias. (Fot. Getty Images)

Chronos nie jest projektem zamkniętym i ma być rozbudowywany. "Wraz z rozwojem technologii i sieci, co zapewni lepszą przepustowość i mniejsze opóźnienia, urządzenia mobilne będą mogły pobierać treści jeszcze wyższej jakości" – zapowiedział Panayiotis Gabrielides z uczestniczącej w projekcie greckiej firmy telekomunikacyjnej Cosmote. Na razie dostępne są wirtualne rekonstrukcje Partenonu, Teatru Dionizosa i części Muzeum Akropolu.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 20.05.2024
    GBP 4.9743 złEUR 4.2575 złUSD 3.9149 złCHF 4.3072 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement