Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Facebook and Twitter ‘should use volunteer moderators’ says Wikipedia founder

Facebook and Twitter ‘should use volunteer moderators’ says Wikipedia founder
Media społecznościowe coraz gorzej sobie radzą z moderowaniem kontrowersyjnych postów i komentarzy. (Fot. Getty Images)
Jimmy Wales says social media companies should follow the digital encyclopedia’s approach
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jimmy Wales uważa, że skala problemu, przed którym stoją firmy z branży mediów społecznościowych, została uwydatniona, kiedy musiał osobiście poprosić szefa Twittera, Jacka Dorseya, o zajęcie się szczególnie złośliwym internetowym trollem, po tym jak firma początkowo nie podjęła żadnych działań.

"Jeżeli mnie zawiedliście, to z pewnością zawiedliście też nastolatka, który jest przez kogoś nękany (w sieci)" – oznajmił.

Wikipedia, która została uruchomiona w 2001 roku, korzysta z redaktorów-ochotników do nadzorowania wpisów - w tym specjalistycznej grupy medycznej, która moderuje wpisy dotyczące zdrowia i medycyny.

Zwracając się do posłów i członków wspólnej komisji zajmującej się projektem ustawy o bezpieczeństwie w sieci, która ma nałożyć na firmy z branży mediów społecznościowych obowiązek ochrony użytkowników przed szkodliwymi treściami, Wales zaznaczył, że Wikipedia ma około 5 tys. "niezwykle aktywnych" redaktorów — ochotników z łącznej liczby około 80 tys. aktywnych redaktorów. Wikipedia jest odwiedzana przez około 2 miliardy użytkowników miesięcznie, a jej strony są edytowane co 1,9 sekundy.

Jego zdaniem rozwiązanie stosowane przez Wikipedię mogłoby się sprawdzić w przypadku platform z sektora mediów społecznościowych. Facebook i Twitter są wzywane do lepszej ochrony użytkowników przed nadużyciami w sieci, przy czym Twitter został szczególnie skrytykowany za rasistowskie wpisy skierowane do piłkarzy angielskich podczas tegorocznych letnich mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Jimmy Wales uważa, że media społecznościowe mogłyby lepiej funkcjonować gdyby oddać częściowy nadzór nad nimi w ręce odpowiedzialnych użytkowników. (Fot. Getty Images)

Wales przyznał, że nadanie "zaufanym użytkownikom" uprawnień do blokowania i moderowania innych użytkowników stwarzało problemy, ale firmy z branży mediów społecznościowych powinny rozważyć decentralizację władzy nad swoimi platformami jako rozwiązanie problemu nadużyć.

Tymczasem Twitter w czwartek poinformował użytkowników o swoich planach rozwiązania kwestii przemocy na platformie. Firma podała, że bada "nowe sposoby" filtrowania niepożądanych słów oraz emotikonów i wkrótce przetestuje funkcję "heads up", która będzie ostrzegać ludzi o dołączeniu do burzliwej dyskusji online.

Twitter planuje również funkcję, która pozwoli użytkownikom na spokojne wycofanie się z wątku, w którym zostali oznaczeni.

Wales dodał, że obawia się, że ustawa zbytnio skupia się na treści, a nie na algorytmach w platformach social media, które zmieniają agresywnego użytkownika w kogoś z "5 lub 10 tys. zwolenników".

Jednak ministerstwo kultury, mediów i sportu argumentuje, że wstępny projekt ustawy już zapewnia regulatorowi ds. mediów i komunikacji (Ofcom - przyp. red.) wystarczające uprawnienia do kontroli algorytmów.

Facebook i Twitter odmówiły komentarza w tej sprawie, ale obie firmy w przeszłości w obliczu krytyki broniły swojego podejścia do kwestii moderacji. Facebook zatrudnia 40 tys. osób w międzynarodowym zespole zajmującym się bezpieczeństwem i ochroną, który obejmuje moderatorów, podczas gdy Twitter opiera się na radach ekspertów i organizacji pozarządowych.

Czytaj więcej:

Niemal 2/3 Polaków korzysta z mediów społecznościowych w pracy

Facebook zablokował firmę z Rosji szkalującą szczepionki Pfizer i AstraZeneca

Brytyjski minister zdrowia wzywa celebrytów, aby nie rozpowszechniali "kłamstw"

Raport NGO: Facebook i Google reklamowały tabletki "odwracające aborcję"

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 21.01.2022
  GBP 5.4210 złEUR 4.5303 złUSD 3.9953 złCHF 4.3786 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement