Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Elections and referendum on October 15 in the UK: Deadline for registration, how to vote?

Elections and referendum on October 15 in the UK: Deadline for registration, how to vote?
W wyborach 15 października swój udział deklaruje wielu Polaków, jednak trudno przewidzieć jak będzie wyglądać frekwencja wyborcza za granicą. (Fot. Getty Images)
On September 15, 2023, the Minister of Foreign Affairs provided information on the creation of voting districts in the elections to the Sejm and the Senate in 2023 for Polish citizens residing abroad. There are 75 voting districts in the UK. You can register now, the deadline for applications is October 10.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Polacy mieszkający za granicą będą mogli głosować w aż 402 obwodach wyborczych na całym świecie - najwięcej z nich znalazło się właśnie w Wielkiej Brytanii - 75. W  Stanach Zjednoczonych utworzone zostaną 52 komisje, a w Niemczech - 42. Po ponad 10 obwodów powstanie też we Francji (18), w Hiszpanii (13), w Kanadzie (12), w Irlandii (11), w Belgii (11) i w Norwegii (11).

Polacy będą mogli zagłosować też m.in. w: Arabii Saudyjskiej, Omanie, Etiopii, Iranie, Jordanii, Kolumbii, Kenii, Mongolii, Panamie, Senegalu czy Uzbekistanie.

Aby oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu RP oraz w celu zagłosowania w referendum, należy zgłosić się do właściwego terytorialnie konsula o ujęcie w spisie wyborców poprzez platformę ewybory.

Przed przystąpieniem do rejestracji należy przygotować:
- numer PESEL;
- ważny polski paszport (albo ważny polski dowód osobisty, jeśli zamierzają Państwo oddać głos w obwodzie głosowania utworzonym w państwie członkowskim Unii Europejskiej albo w państwie, na terytorium którego można wjechać na podstawie polskiego dowodu osobistego, np. Norwegia, Szwajcaria, niektóre państwa Bałkanów Zachodnich itd.);
- adres pobytu za granicą;
- adres poczty elektronicznej lub numeru telefonu kontaktowego.

Ponadto wniosek można złożyć w formie papierowej z własnoręcznym podpisem (także korespondencyjnie), a także na adres poczty elektronicznej konsula z załączonym skanem/fotografią podpisanego własnoręcznie wniosku (formularz wniosku będzie dostępny na stronach internetowych placówek zagranicznych).

Podczas wyborów będzie jedna, wspólna urna wyborcza, do której wrzucane będą zarówno karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu, jak i karty do głosowania w referendum ogólnokrajowym.

Czy trzeba brać udział w referendum?

Osoba uczestnicząca w wyborach 15 października dostanie automatycznie od członka komisji wyborczej trzy karty do głosowania: z listą kandydatów do Sejmu, Senatu oraz z pytaniami referendalnymi.

"Każdy głosujący 15 października wyborca może odmówić przyjęcia którejkolwiek z trzech kart do głosowania: do Sejmu, Senatu lub referendum" – wyjaśnia "Rzeczpospolitej" Wojciech Hermeliński, były szef PKW, sędzia TK w stanie spoczynku.

Jeśli ktoś nie chce brać udziału w referendum, nie może pobierać karty i musi taką wolę wyrazić przedstawicielowi komisji wyborczej. Ten z kolei ma obowiązek zapisania w rubryce uwagi w spisie wyborców przy danych głosującego informacji, że nie pobrana została karta referendalna.
 
Adnotacja o niewydaniu karty referendalnej będzie miała bezpośredni wpływ na frekwencję, gdyż aby referendum było wiążące dla rządzących, konieczna jest frekwencja co najmniej 50 procent osób uprawnionych do głosowania.

W przypadku referendum przeprowadzanego w tym samym dniu, co wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, wyborca może zdecydować wyłącznie według własnego uznania o udziale:

  • jedynie w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (bez udziału w referendum)
  • jedynie w udziale w referendum (bez udziału w wyborach do Sejmu i do Senatu)
  • jedynie w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (bez udziału w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i w referendum)
  • jedynie w wyborach do Senatu (bez udziału w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i referendum).

Przypominamy: w referendum zadane zostaną cztery pytania, zaproponowane przez polityków Prawa i Sprawiedliwości: prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego, europosłankę Beatę Szydło, premiera Mateusza Morawieckiego i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. 

Są to następujące pytania:

1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
 
2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
 
3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
 
4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Termin rejestracji na wybory i referendum (obowiązuje jedno zgłoszenie) upływa 10 października.

Czytaj więcej:

Wybory: Za granicą utworzono 402 obwody. Aby zagłosować, do 10 października należy złożyć wniosek

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement