World Cup qualifying: Performances of favorites, four goals of Ronaldo

Ronaldo znów potwierdził swoją klasę. (Fot. Getty Images)
Portugal, Belgium, France and the Netherlands have had high victory in yesterday's matches of World Cup qualifying. During the meeting with Andorra four goals for the Portuguese scored Cristiano Ronaldo.

Program dziewięciu piątkowych meczów nie zawierał żadnego hitowego spotkania, a wielcy faworyci nie mieli problemów ze zwycięstwami.

W grupie A Holandia i Francja wygrały swoje spotkania po 4:1. "Pomarańczowi" pokonali w takim stosunku w Rotterdamie Białorusinów, a dwie bramki (na 1:0 i 2:0) zdobył Quincy Promes, obie po strzałach przy słupku.

Z kolei Francuzi, aktualni wicemistrzowie Europy, pokonali 4:1 w podparyskim Saint-Denis Bułgarów. Wprawdzie goście objęli prowadzenie już w szóstej minucie po strzale z rzutu karnego pomocnika Legii Warszawa Michaiła Aleksandrowa, ale trwoga kibiców "Trójkolorowych" trwała bardzo krótko. Jeszcze przed przerwą gospodarze zdobyli trzy bramki: Kevin Gameiro, Dimitri Payet i Antoine Griezmann, a w 59. minucie wynik ustalił Gameiro.

W trzecim meczu tej grupy Luksemburg przegrał u siebie ze Szwecją 0:1 po trafieniu doświadczonego obrońcy Mikaela Lustiga. Po dwóch kolejkach Holendrzy, Francuzi i Szwedzi mają po cztery punkty.

Wczoraj rywalizowano również w grupie B. Tam liderem z kompletem sześciu punktów jest Szwajcaria. W meczu dwóch uczestników Euro 2016 Helweci pokonali na wyjeździe Węgrów 3:2, a zwycięskiego gola strzelił w 89. minucie wprowadzony chwilę wcześniej na boisko Valentin Stocker. Dla gospodarzy dwie bramki zdobył Adam Szalai, którego w końcówce zastąpił Nemanja Nikolic z Legii. Grali też obrońcy - Richard Guzmics z Wisły Kraków i Tamas Kadar z Lecha Poznań.

Nie było niespodzianki w Aveiro, gdzie Portugalia pokonała kończącą mecz w dziewiątkę Andorę aż 6:0. Cztery bramki dla mistrzów Europy zdobył nieobecny w pierwszym meczu eliminacji (0:2 ze Szwajcarią) Cristiano Ronaldo.

Gwiazdor Realu Madryt ma już na koncie 65 goli w 134 występach w reprezentacji. Po raz pierwszy w karierze Ronaldo zdobył cztery bramki w jednym meczu kadry narodowej, wcześniej trzykrotnie strzelił po trzy.

W innym spotkaniu tej grupy Łotwa uległa u siebie Wyspom Owczym 0:2. Kiedyś taki wynik byłby uznany za niespodziankę, ale Wyspy Owcze coraz częściej odbierają punkty teoretycznie silniejszym rywalom, np. w 1. kolejce zremisowały z Węgrami 0:0. Obecnie z dorobkiem czterech punktów zajmują drugie miejsce, za Szwajcarią, a przed Portugalią i Łotwą (po 3 pkt).

Nie było niespodzianek w grupie H, gdzie łatwe zwycięstwa - bez straty gola - odnieśli gospodarze. Belgia pokonała Bośnię i Hercegowinę 4:0, Grecja wygrała z Cyprem 2:0, a Estonia z Gibraltarem 4:0. Jedną z bramek dla gospodarzy zdobył w Tallinnie Konstantin Vassiljev z Jagiellonii Białystok, który zaliczył także asystę. Został zmieniony w 61. minucie.

W tabeli grupy H prowadzą z kompletem dwóch zwycięstw Belgowie i Grecy.

Na październik zaplanowano dwie kolejki w każdej z dziewięciu grup - od czwartku do soboty, a następnie od niedzieli do wtorku. Łącznie odbędą się 54 mecze - po sześć w każdej grupie.

Hitem czwartkowych spotkań (i całej serii gier) był mecz grupy G w Turynie, gdzie Włochy zremisowały z Hiszpanią 1:1. Oba zespoły mają po cztery punkty, a liderem z sześcioma jest Albania, która na wyjeździe pokonała Liechtenstein 2:0.

Blisko niespodzianki było w Reykjaviku, gdzie Islandia długo przegrywała z Finlandią. Niespodziewany ćwierćfinalista ostatnich mistrzostw Europy zdołał jednak wygrać 3:2. W 90. minucie wyrównał Alfred Finnbogason, a w doliczonym czasie zwycięską bramkę zdobył w sporym zamieszaniu Ragnar Sigurdsson.

Islandia z czterema punktami zajmuje drugie miejsce w grupie I. Tyle samo ma prowadząca Chorwacja, która rozbiła na wyjeździe Kosowo 6:0. Turcja, choć przegrywała 0:2 z dobrze prezentującą się Ukrainą, ostatecznie zremisowała u siebie 2:2.

Występujący w grupie E polscy piłkarze, którzy na początku września zremisowali na wyjeździe z Kazachstanem 2:2, dzisiaj podejmą Danię, a trzy dni później - również w Warszawie - Armenię.

Drużyny ze strefy europejskiej walczą o 13 miejsc na mundialu. Bezpośredni awans uzyskają zwycięzcy dziewięciu grup, a osiem najlepszych drużyn z drugich miejsc rozegra w listopadzie 2017 roku baraże w czterech parach. Ich triumfatorzy także wystąpią w mistrzostwach świata w Rosji.