World Cup in ski jumping: Kubacki's seventh place, Granerud's triumph

Tym razem na podium zabrakło Polaków. Wygrał Norweg Halvor Egner Granerud, drugi był Niemiec Andreas Wellinger, a trzeci Austriak Stefan Kraft. (Fot. Getty Images)
Dawid Kubacki finished seventh in yesterday's World Cup ski jumping competition in Lake Placid. Aleksander Zniszczoł was 21st and Piotr Żyła was 25th, with Norway's Halvor Egner Granerud winning. Also on the podium were Germany's Andreas Wellinger and Austria's Stefan Kraft.

Granerud triumfował 10. raz w sezonie oraz 23. w karierze. Norweg zdobył 287,6 pkt po skokach na odległość 125 m i 134 m.

Drugi Wellinger skoczył 124 m i 130 m, przegrywając z Norwegiem o 11,5 pkt. Niemiec wygrał sobotni konkurs indywidualny, więc drugi raz z rzędu stanął na podium.

Trzeci Kraft uzyskał 123,5 m i 130 m. Austriak otrzymał notę 275,3 pkt.

Tuż za podium uplasował się Niemiec Karl Geiger. Piąte miejsce zajął Japończyk Ryoyu Kobayashi, a szósty był Słoweniec Timi Zajc.

Wczoraj punkty Pucharu Świata zdobyło trzech biało-czerwonych. Dawid Kubacki w pierwszej serii skoczył 118 m i zajmował 13. miejsce. Jednak później uzyskał 129,5 m, zdobywając 262,1 pkt. Dzięki temu awansował o sześć pozycji.

Aleksander Zniszczoł skoczył 115,5 i 114,5 m, co przełożyło się na 222,5 pkt. Piotr Żyła uzyskał 115,5 i 110 m - 217,4 pkt.

Do drugiej serii nie awansowali 32. Jan Habdas, 44. Paweł Wąsek i 50. Tomasz Pilch. Biało-Czerwoni wywalczyli wczoraj 52 punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów, co jest ich najsłabszym wynikiem w zawodach indywidualnych w obecnym sezonie.

Granerud umocnił się na pozycji lidera Pucharu Świata. Norweg ma 1 652 pkt w klasyfikacji generalnej. Drugi z dorobkiem 1 359 pkt jest Kubacki, a trzecie miejsce zajmuje Słoweniec Anze Lanisek - 1 096.

W klasyfikacji Pucharu Narodów prowadzi Austria (4 344) przed Norwegią (3 748) i Polską (3 446).

W przyszłym tygodniu konkursy Pucharu Świata odbędą się w rumuńskim Rasnovie. Nie weźmie w nich udziału Granerud, który będzie przygotowywać się do mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Planicy.

Podobne plany ma trener Thomas Thurnbichler, który zdecydował, że najlepsi polscy skoczkowie nie wystartują w Rumunii.