Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Why this Polish family are quitting Wales after Brexit and how more could follow

Why this Polish family are quitting Wales after Brexit and how more could follow
Polka przyznaje, że w ostatnich miesiącach miała do czynienia z wrogim nastawieniem wobec jej rodziny ze strony Walijczyków. (Fot. www.southwales-eveningpost.co.uk/screenshot)
Nine months have passed since Britain voted to leave the EU, and the decision is still a pressing issue, particularly for the EU nationals living in the UK, who will be the most affected by it.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Oksana Biernacka i jej partner Piotr mieszkają w Wielkiej Brytanii od 15 lat. Para ma córkę, razem mieszkają w walijskim Llanelli. Polka i jej najbliżsi podjęli decyzję o powrocie do Polski. Powodem jest Brexit.

„Martwiliśmy się od ogłoszenia wyniku referendum w sprawie Brexitu. Poznaliśmy się w Londynie, dwa lata przed wejściem Polski do UE. Pobraliśmy się, zaczęliśmy rozglądać się za kupnem domu. Najpierw chcieliśmy go kupić w Slough, zdecydowaliśmy jednak o Walii i Llanelli” - dzieli się swoją historią pani Oksana.

„Od czasu ogłoszenia wyników referendum kilkoro naszych znajomych już wróciło do Polski. Obawiali się o dalszy spadek wartości funta i niestabilny rynek nieruchomości” - dodaje.

„Ataki na Polaków w Walii być może nie są tak częste jak w innych rejonach UK, ale polska rodzina z Llanelli doświadczyła ich nawet w lokalnym sklepie” – informuje gazeta.

Polacy po obserwacji tego, co dzieje się w Wielkiej Brytanii zdecydowali, że wyjeżdżają. „Nie wiem, czy ludzie, którzy decydują o tym wszystkim, wiedzą, co robią innym” - pyta retorycznie mąż Oksany – Piotr.

9 miesięcy po referendum w sprawie Brexitu rośnie presja na obywatelach krajów unijnych do podjęcia życiowej decyzji o pozostaniu lub wyjechaniu z UK. „Decyzja tym bardziej trudna, iż rozwód Londynu z Brukselą najbardziej odbija się na obywatelach Europy” - ocenia gazeta.

Emocje wśród imigrantów sięgają zenitu, gdyż Brexit jest już niemal faktem. Konflikt zwolenników opuszczenia Unii i pozostania w niej to jedynie retoryka i nie wpływa pozytywnie na życie imigrantów.

Brexit łączy się ze wzrostem liczby ksenofobicznych zachowań nad Tamizą, co bezpośrednio wpływa na decyzję o przyszłości wielu ludzi.

Na przełomie roku 2015 i 2016 liczba ataków nienawiści wzrosła o 19%. W sumie w raportach policyjnych odnotowano w ciągu ostatnich 12 miesięcy 62 518 przestępstw z nienawiści - 79% z nich na tle rasowym, 12% na tle seksualnym, 7% religijnym, a 6% w związku z niepełnosprawnością.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement