Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Why the Royal Mint stopped making 20p coins

Why the Royal Mint stopped making 20p coins
W pewnym momencie w obiegu było ich po prostu za dużo. (Fot. Getty Images)
It is the job of The Royal Mint to literally make money - and yet in 2017, it did not produce a single 20p or £2 coin for general circulation.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W 2016 r. Royal Mint wyprodukowała 213 milionów 20-pensówek, ale już w następnym roku - ani jednej. Podobnie było z bilonami o wartości 2 funtów - w 2016 r. wybito ich miliony, a w 2017- żadnej.

Dlaczego mennica przestała je produkować? Na zagadkę częściowo odpowiada pojawienie się w marcu 2017 r. nowej 12-kątnej jednofuntówki.

Jak wyjaśnia BBC, przez sześć miesięcy akceptowano zarówno stary okrągły funt, jak i nową monetę. W związku z tym prowadzono głośną kampanię, zachęcającą ludzi do wymieniania i wydawania starych jednofuntówek.

Naród opróżnił słoiki, świnki skarbonki i sprawdził, czy za kanapą nie zawieruszyły się żadne monety. W rezultacie w sklepach i bankach pojawiło się mnóstwo bilonów o różnych nominałach - a nie tylko wycofywanych okrągłych funtów. W obiegu, przynajmniej przez rok, było zatrzęsienie 20-pensówek i 2-funtówek, więc nie było trzeba wybijać kolejnych.

Royal Mint regularnie sprawdza liczbę monet krążących w systemie; prognozuje również, ile z każdego nominału będzie potrzebnych na nadchodzący rok. 

"Długa żywotność brytyjskich monet oraz ciągły spadek liczby transakcji gotówkowych oznacza, że ​​brytyjskie banki i urzędy pocztowe mogą nie potrzebować co roku każdego nominału" - wyjaśnia rzecznik Mennicy Króleweskiej w rozmowie z BBC.

Oficjalne dane, dotyczące wybijanych monet w 2018 r., nie zostały jeszcze opublikowane.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement