Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Why Poles do not want to return from emigration?

Why Poles do not want to return from emigration?
Najwięcej Polaków żyjących za granicą jest zadowolonych ze swojej kariery zawodowej. (Fot. Thinkstock)
Unwillingness to change, better working conditions and higher social status - these are just some of the reasons why the Poles do not want to go back to Poland.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Portal Bankier.pl przeprowadził sondaż, w którym zapytał mieszkających za granicą Polaków dlaczego nie chcą wracać do ojczystego kraju.

39 procent ankietowanych przyznało, że głównym powodem, dla którego zdecydowali się zostać za granicą, są „atrakcyjniejsze warunki zawodowe”.

Co ciekawe, 22 procent odpowiadających osób stwierdziło, że poza Polską mają „wyższy status społeczny niż w kraju ojczystym”.

11 procent jest przerażonych tym, że w Polsce „musieliby zaczynać wszystko od nowa”, a 9 procent zostaje na obczyźnie ze względów rodzinnych bądź osobistych.

6 procent badanych do mieszkania w innym państwie przekonują lepsze warunki pogodowe. 2 procent Polaków stwierdziło, że dominującym powodem jest niechęć do zmian, które wiążą się z powrotem nad Wisłę.

Wśród pozostałych powodów pojawiły się takie odpowiedzi jak: „państwo jest lepiej zorganizowane”, "odpowiada mi styl życia i multikulturowość, której nie ma w Polsce", "z powodu nastawienia ludzi do siebie nawzajem" czy "w kraju, w którym mieszkam, w półtora roku państwo zagwarantowało mi więcej niż Polska po pięciu latach pracy na umowę o pracę".

Inny sondaż wykazał, iż najpopularniejszym miejscem emigracji nieustannie jest Wielka Brytania - tutaj najchętniej przeprowadziłoby się 19 procent odpowiadających. Na drugim miejscu uplasowały się Stany Zjednoczone (13 procent osób zaczęłoby tam nowe życie), na trzecim zaś Niemcy (12 procent). W pierwszej piątce znalazła się także Australia oraz Kanada (11 procent).

Sondaż został przeprowadzony wśród  4 315 osób w dniach 22-30 kwietnia 2015 roku. 42 procent ankietowanych przebywa za granicą od 1-5 lat, 30 procent 5-10 lat, 15 procent krócej niż rok, 14 procent powyżej 10 lat.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement