Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

What does a Brexit delay mean for politics, business, citizens and the EU?

What does a Brexit delay mean for politics, business, citizens and the EU?
Opóźnienie Brexitu przeciąga poczucie zawieszenia dla obywateli UE w UK. (Fot. Getty Images)
Six-month extension presents opportunities, complications and more uncertainty, but what does a Brexit delay mean for politics, business, citizens and the EU?
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Mieszkańcy UK od czasu referendum brexitowego zastanawiają się, co stanie się z nimi i ich krajem po Brexicie. Wyjście z Unii opóźnia się, a niewiadoma pozostaje. Eksperci przygotowali dla dziennika "The Guardian" krótkie prognozy dla różnych grup.

Największą niepewność o swoją przyszłość w Zjednoczonym Królestwie odczuwają obywatele Unii. Specjaliści nie pozostawiają złudzeń – niewiadoma pozostaje, ale nie tylko dla imigrantów z Unii nad Tamizą, ale również dla Brytyjczyków, którzy mieszkają i pracują w krajach Wspólnoty.

Aktywiści z grupy "the3million" uważają, że przełożenie Brexitu pozwoli na wykorzystywanie systemu przeciwko Europejczykom. Chodzi o uznanie rezydentury, zasady zatrudniania, wynajmowania mieszkań czy przyznawania zasiłków. 

Firmy twierdzą, że powstrzymują się od inwestowania, zważywszy na niepewność związaną z Brexitem. (Fot. Getty Images)

Dopóki jednak nie wiadomo, według jakiego scenariusza Brytyjczycy opuszczą Unię nie trudno również przewidzieć, co się stanie z opieką medyczną czy systemem emerytalnym.

Podobnie sprawa ma się z przedsiębiorcami w Wielkiej Brytanii. Firmy przestają planować długoterminowo, nie inwestują, rozważają natomiast przeprowadzkę lub zamknięcie biznesów. Właściciele firm najczęściej utyskują na możliwość twardego Brexitu, który – ich zdaniem – odetnie ich od europejskiej siły roboczej oraz ogromnego rynku zbytu.

Zielone światło pozostaje dla tych, którym marzy się kolejne referendum brexitowe. "Eksperci twierdzą, że kolejny plebiscyt przed 31 października byłby ogromnym przedsięwzięciem, ale nie jest możliwy" – przekazuje dziennik "The Guardian".

Komisja Wyborcza zaleca wprowadzenie przepisów na sześć miesięcy przed referendum w celu zapewnienia organizatorom plebiscytu i kampanii czasu na przygotowanie się.

Meg Russell, ekspertka ds. konstytucji w University College London wyjaśniła, że ​​proces może zostać skrócony, jeśli testowanie pytań odbędzie się równolegle z procesem legislacyjnym.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement