Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

What do the Poles identify with?

What do the Poles identify with?
Polacy coraz częściej utożsamiają się z Europą. (Fot. Thinkstock)
Over half of the Polish respondents (55%) declare that they feel connected above all with the local community, the place where they live; one quarter (25%) mainly with Poland, and only a few (4%) identify themselves mainly with Europe - according to the CBOS survey.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W drugiej kolejności Polacy utożsamiają się ze swoim regionem (32 proc.), z całym krajem (32 proc.), rzadziej z miejscowością, w której mieszkają (22 proc.). Biorąc pod uwagę pierwsze i drugie identyfikacje ogółem, można powiedzieć, że ponad trzy czwarte badanych utożsamia się ze społecznością lokalną (77 proc.), ponad połowa z Polską (57 proc.), ponad dwie piąte zaś z regionem, w którym żyje (44 proc.). Co dziesiąty wskazuje w tym kontekście Europę (10 proc.). Jak wynika z raportu CBOS, identyfikacje Polaków oparte na wspólnocie terytorialnej są "raczej stabilne" i nie zmieniły się istotnie od 2001 r.

Zdaniem twórców raportu, identyfikacje z miejscowością, w której się żyje, zależą od zakorzenienia we wspólnocie lokalnej. Ponadto poczucie związku z lokalną społecznością najbardziej różnicuje religijność. "Badani uczestniczący w praktykach religijnych przynajmniej 1–2 razy w miesiącu częściej niż praktykujący co najwyżej sporadycznie utożsamiają się z lokalną wspólnotą. Najrzadziej z miejscowością, w której żyją, identyfikują się osoby w ogóle niebiorące udziału w praktykach religijnych" - wyjaśniono.

CBOS podaje również, że blisko trzy czwarte badanych (74 proc.) deklaruje zainteresowanie historią miejscowości, w której mieszka, w tym jedna piąta ogółu (21 proc.) bardzo interesuje się historią lokalną. Z raportu wynika, że prawie połowa badanych (49 proc.) twierdzi, że wie, w jakim zaborze znajdowała się ich miejscowość przed wybuchem I wojny światowej w roku 1914. Ogromna większość z nich (88 proc.) udzieliła prawidłowej odpowiedzi na to pytanie.

Wśród wydarzeń, które w szczególnym stopniu wpłynęły na losy ich miejscowości, badani najczęściej wymieniają II wojnę światową: działania wojenne, prześladowania ludności cywilnej, walki partyzanckie czy zmiany terytorialne będące bezpośrednim wynikiem wojny (ogółem 23 proc.). Ponadto 6 proc. wskazuje jako istotny dla losów swojej miejscowości okres PRL, 5 proc. – zdarzenia z lat 1918–21, a więc z czasów odzyskania niepodległości i następującego później ustalania granic, tyle samo (5 proc.) – wydarzenia od roku 1989.

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 7–14 czerwca 2018 r. na liczącej 989 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców. Ponad połowa badanych (53 proc.) mieszka w miejscowości, w której się urodziła. Wśród pozostałych najliczniejszą grupę stanowią ci, którzy osiedlili się w obecnym miejscu zamieszkania już jako dorosłe osoby wiele lat temu (30 proc.).

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement