Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Living in privately rented homes linked to faster biological ageing, study finds

Living in privately rented homes linked to faster biological ageing, study finds
W wynajmowanym mieszkaniu starzejemy się szybciej?... (Fot. Getty Images)
Living in a privately rented home is linked to more rapid biological ageing, according to researchers who tested DNA and found the tenure is associated with twice the ageing effect of obesity and half that of smoking.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Opublikowane badanie obejmujące 1 420 brytyjskich gospodarstw domowych wykazało, że sytuacja mieszkaniowa może "wniknąć pod skórę" i wywierać znaczący wpływ na ludzkie zdrowie - stwierdzili naukowcy z University of Essex i University of Adelaide. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Journal of Epidemiology and Community Health".

Notoryczne zaleganie z płatnościami i bycie narażonym na wpływ zanieczyszczonego środowiska również wiąże się z szybszym procesem biologicznego starzenia się - czyli skumulowanym uszkodzeniem tkanek i komórek organizmu, niezależnie od faktycznego wieku.

W badaniu przeanalizowano proces zwany metylacją u osób biorących udział w toczącym się badaniu UK Household Longitudinal Survey. Metylacja jest uważana za podstawowy mechanizm odpowiedzialny za starzenie się człowieka.

Około 5 milionów rodzin w UK mieszka w prywatnie wynajmowanych mieszkaniach - liczba ta podwoiła się w ciągu ostatnich 20 lat. Koszty najmu są w takim przypadku wyższe, warunki lokalowe bywają gorsze, a status najemcy bardziej niepewny niż w przypadku najemców mieszkań socjalnych lub posiadaczy nieruchomości.

Ponieważ było to badanie oparte na obserwacjach, nie było ono w stanie wykazać, co stanowi przyczynę powiązania między wynajmem mieszkania a biologicznym starzeniem się, a przeanalizowane do tej pory próbki DNA pochodziły wyłącznie od białych, europejskich właścicieli domów.

Jednak dobrą wiadomością dla najemców jest to, że proces ten jest odwracalny, a "poprawa lub zmiana warunków życiowych w przypadku osób podlegających szybszemu procesowi biologicznego starzenia się może to skorygować" - stwierdzają autorzy.

Z drugiej strony badanie wykazało, że pomimo stygmatyzacji związanej z najmem socjalnym, nie różni się on od sytuacji bycia właścicielem domu pod względem związku ze starzeniem biologicznym. Najem socjalny jest zazwyczaj tańszy i oferuje większą gwarancję praw najemcy niż najem prywatny.

Autorzy podkreślili, że wyniki badań metylacji DNA są stosunkowo nowe i konieczne jest zebranie większej ilości danych, aby ocenić, w jaki sposób markery starzenia biologicznego zmieniają się w czasie.

Najemcy prywatnych mieszkań często mieszkają w gorszych warunkach niż inni posiadacze domów i częściej zmagają się z problemami takimi jak niska temperatura, wilgoć i inne zaniedbania.

Nie ulega wątpliwości, że warunki mieszkaniowe wiążą się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi dla ludzi. Ale że ważna jest też forma zamieszkania - to nowość... (Fot. Getty Images)

W badaniu English Housing Survey oszacowano, że w 2021 r. 23% prywatnych mieszkań na wynajem nie spełniało standardów dotyczących godnych warunków mieszkaniowych, w porównaniu z 13% mieszkań własnościowych i 10% mieszkań socjalnych.

Czytaj więcej:

Ceny najmu w Wielkiej Brytanii rosną w najszybszym tempie od dziewięciu lat

Eksperci: Opóźnienie realizacji celu ekologicznego UK "zwiększy opłaty najemców z niskimi dochodami"

Niedobory mieszkań i wyższe raty kredytów sprawiły, że ceny najmu w UK są najwyższe w historii

Kryzys na rynku najmu w UK. Na 1 dom przypada już 25 chętnych

Eksperci: Dostępność mieszkań w Anglii "najgorsza wśród wszystkich rozwiniętych krajów"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement