WTA tournament in Toronto: Osaka's scratch, Raducan's defeat

Zmagająca się zdrowiem Osaka przed tygodniem pojawiła się na korcie po trzymiesięcznej przerwie... (Fot. Getty Images)
Japanese Naomi Osaka, due to back pain, did not finish the match with Estonian Kalia Kanepi in the second round of the WTA 1000 rank tennis tournament in Toronto (prize pool of USD 2.7 million). The British champion of the US Open, Emma Raducanu, also said goodbye to the event.

Wiadomością dnia w Toronto, by ogłoszenie przez Serenę Williams decyzji, że wkrótce - prawdopodobnie po tegorocznym US Open - zakończy karierę i pożegna się z zawodowym tenisem. Jednak na korcie nie brakowało ciekawych wydarzeń.

Próbująca wrócić do dawnej dyspozycji Osaka, dwukrotna triumfatorka US Open i była liderka światowego rankingu, przed tygodniem pojawiła się na korcie po trzymiesięcznej przerwie. W San Jose rozegrała dwa mecze, a w Toronto już w pierwszym doznała urazu ścięgna Achillesa i przerwała grę przy stanie 7:6 (7-4), 3:0 dla Kanepi.

"Ból pleców dokuczał mi od początku spotkania. Robiłam co mogłam, ale dłużej nie było sensu się męczyć" - przyznała ze łzami w oczach Osaka, która od wielu miesięcy zmaga się z zarówno z problemami fizycznymi, jak i psychicznymi, a jej ostatnim wielkim sukcesem było zwycięstwo w Australian Open 2021.

Raducanu także nie może nawiązać do formy sprzed roku, która zapewniła jej sensacyjną wygraną w US Open. W 2. rundzie urodzona w... Toronto Brytyjka uległa broniącej tytułu Włoszce Camili Giorgi 6:7 (0-7), 2:6.

Raducanu nie może nawiązać do formy sprzed roku... (Fot. Getty Images)

"Szczerze mówiąc to był naprawdę dobry mecz w moim wykonaniu. Jednak rywalka grała zbyt szybko i nie znalazłam na to sposobu" - przyznała 10. w światowym rankingu córka Chinki i Rumuna.

Miejscowym kibicom radość sprawiła za to Bianca Andreescu. Najlepsza w Toronto w 2019 roku Kanadyjka pokonała Darię Ksatkinę 7:6 (7-5), 6:4. Rosjanka przyjechała do Kanady po triumfie w San Jose i w roli nowej dziewiątej rakiety świata.

Dzisiaj do akcji wkroczy Iga Świątek. Polka, najwyżej rozstawiona w turnieju, zagra o 1/8 finału z reprezentującą Australię Ajlą Tomljanovic. Z 72. w zestawieniu WTA i o osiem lat starszą rywalką zagra po raz drugi w karierze. Tenisistki te rywalizowały już przed trzema laty w... Toronto. Wtedy urodzona w Zagrzebiu Tomljanovic skreczowała przy prowadzeniu Świątek 4:1 w pierwszym secie.