Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

WORLD CUP 2022: Danes protest through jerseys

WORLD CUP 2022: Danes protest through jerseys
Duńczycy znaleźli sposób, jak protestować na mistrzostwach świata przeciwko łamaniu praw człowieka w Katarze. (Fot. Getty Images)
Traditional jerseys with almost invisible logos of the federation and equipment manufacturer, and a virtually black 'mourning' set - this is how the outfits of Danish soccer players in which they will play in the World Cup will look like. This is a sign of protest against violations of human and labor rights in Qatar.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Ta koszulka niesie ze sobą przesłanie. Nie chcemy być widoczni podczas turnieju, który kosztował życie tysiące ludzi. Cały czas wspieramy duńską drużynę narodową, ale to nie to samo, co wspieranie Kataru jako kraju-gospodarza" - uzasadnił decyzję producent strojów, firma Hummel.

Zaprezentowane wczoraj stroje to wywiązanie się z obietnicy duńskiej federacji piłkarskiej, że będą one zawierać przesłanie krytykujące organizatorów mundialu, chociaż regulamin FIFA zabrania jakichkolwiek symboli czy deklaracji politycznych na strojach drużyn narodowych. Według ekspertów, duński pomysł jest w zgodzie z wszelkimi przepisami, mimo że jego wymowa jest jednoznaczna.

Koszulki Duńczyków, z charakterystycznymi szewronami na rękawach, miały też nawiązywać do trykotów, w których ich starsi koledzy w 1992 roku sięgnęli po tytuł mistrza Europy, co jest największym sukcesem w historii futbolu w tym kraju.

Katar w trakcie przygotowań do rozpoczynających się 20 listopada MŚ był wielokrotnie krytykowany za niewłaściwe traktowanie zagranicznych pracowników, głównie emigrantów z krajów Azji Południowej, wykorzystywanych przy budowie stadionów, linii metra, dróg i hoteli wartych dziesiątki miliardów dolarów.

Dania przejęła rolę lidera wśród europejskich federacji piłkarskich i jej przedstawiciele wielokrotnie wizytowali Katar w celu sprawdzenia, jak faktycznie realizowane są obiecane reformy prawa pracy.

Dania zagra w mundialu w grupie z broniącą tytułu Francją, Australią oraz Tunezją i tylko w tym ostatnim przypadku będzie pełniła rolę "gospodarza", co oznacza pierwszeństwo przy wyborze kolorów strojów.

Czytaj więcej:

MŚ 2022: W Katarze będzie dozwolony alkohol na stadionach i w strefach kibica

MŚ 2022: Organizatorzy mundialu w Katarze nie zgadzają się z falą krytyki

MŚ 2022: Zaprezentowano nowe koszulki piłkarskiej reprezentacji Polski

MŚ 2022: Kapitanowie drużyn na mundialu chcą nosić tęczowe opaski

MŚ 2022: Rekordowa sprzedaż koszulek reprezentacji Danii

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 30.11.2022
  GBP 5.4151 złEUR 4.6684 złUSD 4.5066 złCHF 4.7421 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement