Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The UK has the highest excess-death rate in Europe

The UK has the highest excess-death rate in Europe
W Zjednoczonym Królestwie liczba zgonów spowodowanych koronawirusem rozkładała się w stosunkowo wyrównany sposób w całym kraju. (Fot. Getty Images)
The UK recorded the highest number of additional deaths in Europe during the coronavirus pandemic compared to the average of previous years, both in absolute numbers and taking into account the size of the population, according to statistics released yesterday.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Naukowcy uważają, że nadmierna śmiertelność, czyli liczba zgonów ze wszystkich przyczyn powyżej pięcioletniej średniej dla danego okresu, jest najbardziej wiarygodną miarą skutków pandemii Covid-19. Wynika to z faktu, że poszczególne kraje w różny sposób klasyfikują zgony i niekoniecznie uwzględniają w statystykach te będące pośrednim efektem pandemii, np. osoby, które zmarły z powodu opóźnionego dostępu do opieki zdrowotnej.

W Wielkiej Brytanii od początku roku zmarło ok. 65 tys. osób więcej niż wynosi średnia z poprzednich pięciu lat, co jest najwyższą liczbą z 21 krajów uwzględnionych w badaniu brytyjskiego urzędu statystycznego ONS (nie ma w nim Polski), ale biorąc pod uwagę, że Wielka Brytania ma także jedną z najliczniejszych populacji w Europie, właściwsze jest porównywanie liczby nadmiernych zgonów w stosunku do populacji.

Wprawdzie najwyższy szczytowy wskaźnik nadmiernych zgonów miał miejsce w Hiszpanii, gdy w tygodniu na przełomie marca i kwietnia zanotowano ich o 138,5 proc. więcej niż średnia z pięciu lat, ale w Wielkiej Brytanii spadek liczby zgonów był bardziej powolny i w efekcie to tam ten wskaźnik za cały okres od początku roku do 29 maja okazał się wyższy. Jak podaje ONS, w Wielkiej Brytanii wskaźnik ten wyniósł 6,9 proc., podczas gdy w Hiszpanii - 6,7 proc., w Belgii - 3,9 proc., zaś w Szwecji - 2,3 proc.

Oficjalne statystyki wszystkich zgonów w kraju pokazują ich znaczny wzrost. (Fot. Getty Images)

Dane ONS pokazują również, że w przeciwieństwie do wielu krajów europejskich, w których nadmierna liczba zgonów była bardzo skoncentrowana w poszczególnych regionach, np. we Włoszech - w Lombardii, czy w Hiszpanii - w Madrycie i Katalonii, w Zjednoczonym Królestwie rozkładała się ona w stosunkowo wyrównany sposób w całym kraju. W każdej z czterech części składowych, a także w każdym z regionów Anglii nastąpił wyraźny wzrost liczby zgonów w stosunku do średniej.

Tym niemniej Anglia miała wyraźnie wyższy wskaźnik zgonów niż Szkocja, która z kolei miała wyższy wskaźnik zgonów niż Walia i Irlandia Północna. Rozpatrując poszczególne części Zjednoczonego Królestwa oddzielnie, w Anglii ten wskaźnik wyniósł 7,5 proc., w Szkocji - 5,9 proc., w Walii - 2,8 proc., zaś w Irlandii Północnej - 2 proc.

"Oznacza to, że do końca maja Anglia odnotowała najwyższy względny wskaźnik nadmiernej śmiertelności ze wszystkich porównywanych krajów europejskich" - podsumował statystyk ONS Edward Morgan.

Czytaj więcej:

Szczepionka na Covid-19 "może nie być szeroko dostępna do połowy 2021 r."

W UK wydłużono okres izolacji osób z objawami Covid-19 do 10 dni

Boris Johnson: Koronawirus pod pewną dozą kontroli, ale to nie koniec pandemii

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement