Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

A civil simulator of crises and disasters is being developed in Poland

A civil simulator of crises and disasters is being developed in Poland
Przy użyciu tego urządzenia straż pożarna będzie szkolić cywilów w swoich jednostkach. (Fot. Getty Images)
The application based on virtual reality resembles a game in which the participant must cope during a fire or during an avalanche descent. It is to teach habits and behaviors that can one day save lives.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Użytkownik aplikacji przy pomocy gogli do odbioru wirtualnej rzeczywistości przeniesie się w świat realistycznie zaprojektowanych zagrożeń. A przy pomocy kontrolerów ruchu będzie sobie musiał radzić w tych niebezpiecznych sytuacjach.

W aplikacji są dwa scenariusze sytuacji zagrożenia.

Pierwszy dotyczy domu, który składa się z co najmniej trzech kondygnacji (piwnica, parter, piętro), a w nim: kuchnia, sypialnia, pokój dzienny, kotłownia, klatka schodowa, pokój dziecka, łazienka. Możliwe zagrożenia to: przeciążenie instalacji elektrycznej, uszkodzone kable elektryczne, niesprawna wentylacja (zaklejone kratki wentylacyjne), urządzenia grzewcze (elektryczne i gazowe) znajdujące się zbyt blisko materiałów palnych (np. firanek), pożar sofy od niedopałka papierosa, pożar na kuchence, wydzielenie się tlenku węgla, pożar sadzy, efekt kontaktu urządzeń elektrycznych z wodą, pożar choinki, niebezpieczne zabawy (wkładanie przedmiotu do gniazdka elektrycznego, podpalenie aerozolu z dezodorantu).

W Tajlanii to policjanci przechodzą szkolenia na symulatorach. Na zdjęciu: wirtualna rzeczywistość - poszukiwanie ofiar w ruinach miasta. (Fot. Getty Images)

Lokalizacja drugiego dotyczy miejsca wypoczynku (plener), a konkretnie: plaża nad wodą z kąpieliskiem (strzeżonym i niestrzeżonym), teren leśny z polaną, drogami, obozowiskiem; teren górski, ze szlakami, stromymi urwiskami, stokiem do zjazdu na sankach; teren z infrastrukturą ruchu drogowego (ulice, przejście dla pieszych, sygnalizacja świetlna), łąka z terenami rolniczymi przy lesie (w tym staw).

W pierwszym scenariuszu można będzie przećwiczyć m.in. ewakuację mieszkańców, poruszanie się po zadymionym obiekcie, próby likwidacji zagrożenia (gaszenie, przewietrzanie, wyłączanie instalacji elektrycznej gazowej), udzielanie pierwszej pomocy. W drugim scenariuszu trzeba się zmieżyć z takimi zagrożeniami jak: odmrożenia, udar słoneczny, pożar lasu i trawy, podtopienie, wypadek na drodze, obozowanie w lesie (w tym palenie ognisk, burza z piorunami), zaginięcie (na plaży, w górach, w lesie), atak zwierząt i owadów, wypadek przy użyciu sprzętu rolniczego.

Symulator, którego fachowa nazwa brzmi "Innowacyjny trenażer edukacyjny z interaktywnymi modułami z zakresu prewencji społecznej", powstał na zamówienie Państwowej Straży Pożarnej.

Realizuje go polska firma technologiczna SIM FACTOR, a współfinansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. "Przy użyciu tego urządzenia straż pożarna będzie szkolić cywilów w swoich jednostkach, a także na wszelkich konferencjach i imprezach masowych, jak np. pikniki naukowe" – poinformował Lech Baranowski, Dyrektor Działu Badań i Rozwoju w SIM FACTOR.

"U wielu, zwłaszcza młodych, w chwili katastrofy włącza się syndrom bohatera. Chwytają za gaśnicę idą z nią w ogień, którego nijak nie mają szansy ugasić. Nie wiedzą np. że ręczna gaśnica działa przez 15 sekund - do minuty. I tak naprawdę wystarczy do ugaszenie ognia wielkości kubka. Gdy człowiek przećwiczy takie sytuacje w wirtualnej scenerii, już samo jego ciało zapamięta jak powinien zareagować, by wszyscy wyszli z opresji żywi i cali" - dodaje Baranowski.

Czytaj więcej:

Boeing 737 Max: Znaleziono błędy w oprogramowaniu symulatora

Kosmiczne symulatory w Kraków Airport

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement