Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nearly 62,000 people in Europe died from summer heat in 2022

Nearly 62,000 people in Europe died from summer heat in 2022
Fale upałów stają się coraz częstsze i intensywniejsze w ostatnich latach z powodu globalnego ocieplenia. (Fot. Getty Images)
Nearly 62,000 Europeans died in 2022 due to hot weather. Scientists estimate that last summer was the hottest in Europe this century, according to a report published by the scientific journal Nature Medicine.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według danych opublikowanych w poniedziałek przez ten magazyn ponad 60 tysięcy Europejczyków zmarło poprzedniego lata z powodu upałów w 35 krajach w okresie od 30 maja do 4 września 2022 roku. Najwięcej zgonów odnotowano we Włoszech, Hiszpanii i Niemczech.

Angielskie czasopismo powołuje się na zespół naukowców z ISGlobal - hiszpańskiego instytutu zdrowia globalnego, a także na francuski Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM).

"To bardzo duża liczba (ofiar śmiertelnych)" - przekazał CNN Joan Ballester, epidemiolog z ISGlobal. Jak podaje amerykańska telewizja informacyjna, wysoka temperatura jest szczególnie groźna dla starszych kobiet.

Wcześniej organizacje międzynarodowe jak Światowa Organizacja Zdrowia i Światowa Organizacja Meteorologiczna szacowały, że liczba ofiar sięgnie około 15-16 tys. Jak informuje francuski dziennik "Le Figaro", organizacje te przyjrzały się jedynie skutkom najwyższych temperatur.

Naukowcy podejrzewają, że liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć, ponieważ dane Eurostatu są niedoszacowane.

Dla porównania w latach 2018 - 2019 w Europie odnotowano około 40 tys. zgonów związanych z upałami. W 2020 roku - 33 tys. Jak podaje CNN, szacuje się, że w 2030 roku liczba ofiar wzrośnie do 68 tys., a w 2040 roku może wynieść około 94 tys. W Meksyku do lipca zmarło już ponad 100 osób, podobnie w Indiach, gdzie liczba zgonów wynosi 94. W USA zmarło z powodu upałów 14 osób.

W tym roku w Meksyku do lipca zmarło już ponad 100 osób z powodu upałów. (Fot. Getty Images)

Fale upałów stają się coraz częstsze i intensywniejsze w ostatnich latach z powodu globalnego ocieplenia.

Jak wskazują eksperci ze Światowej Organizacji Meteorologicznej, istnieje aż 66-procentowe prawdopodobieństwo, że do 2027 roku średnia temperatura wzrośnie o 1,5°C w stosunku do czasów przedindustrialnych, czyli okresu, w którym gospodarka była słabo rozwinięta i opierała się głównie na rolnictwie.

Skutkiem wzrostu temperatury będą częstsze upały, liczne susze i pożary, gwałtowne zjawiska pogodowe, wymieranie gatunków, a także wzrost liczby zgonów spowodowanych upałami.

Czytaj więcej:

Naukowcy: 3 lipca był najgorętszym dniem na świecie

Kanada: Ostrzeżenia w związku z upałami. Rekordowy rok dla pożarów lasów

Miniony tydzień był na całym świecie najgorętszym w dziejach pomiarów

Włochy: Afrykański antycyklon Cerber nadciągnął z całą siłą, przynosząc dotkliwe upały

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement