Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Vera Jourova: Access to EU funds depends on the rule of law

Vera Jourova: Access to EU funds depends on the rule of law
Nowy mechanizm ma umożliwiać Brukseli zamrożenie wypłaty środków unijnych dla kraju, który łamie zasady rządów prawa. (Fot. Getty Images)
The deputy head of the European Commission, Viera Jourova, announced to the European Parliament today that the European Commission will be pushing for a mechanism for making the payment of EU funds dependent on compliance with the rule of law in the future EU budget. The politician pointed out that conclusions should be drawn from what happened during the outbreak of the pandemic.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Będziemy naciskać na faktyczny element warunkowości związany z praworządnością w kolejnym budżecie unijnym, co zostało potwierdzone w zaktualizowanym projekcie. Kryzys pokazał, że jest to bardziej potrzebne niż kiedykolwiek" - przekazała dziś Vera Jourova na posiedzeniu komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego.

Komisja Europejska przedstawiła propozycję dotyczącą uzależnienia wypłaty funduszy unijnych od praworządności w budżecie UE na lata 2021-2027 w maju 2018 r.

W praktyce to mechanizm, który zakłada, że Bruksela może zamrozić wypłatę środków unijnych dla kraju, który łamie zasady rządów prawa. Ta propozycja została powtórzona w maju br., podczas prezentacji przez KE nowej propozycji wieloletnich ram finansowych UE.

Vera Jourova przekazała, że KE wyciągnie lekcje z tego, co miało miejsce podczas pandemii. (Fot. Getty Images)

W maju szef MSZ Jacek Czaputowicz oznajmił, że Polska jest przeciwna powiązaniu wielkości funduszy UE z praworządnością, dlatego że nie można ustanowić obiektywnych kryteriów takiego mechanizmu. "My jesteśmy przeciwni powiązaniu funduszy, wielkości tych funduszy z kwestią praworządności, ale nie dlatego, że nie uważamy, że praworządność nie jest ważna, tylko dlatego, że nie można ustanowić obiektywnych kryteriów" - wskazał Czaputowicz.

Zgodnie z projektem KE, w tej sprawie stroną inicjującą i nadzorującą przebieg procedury stosowanej w razie zagrożenia dla praworządności będzie Komisja, jednak o ostatecznym zastosowaniu środków dyscyplinujących będą decydowały państwa członkowskie. Do uruchomienia sankcji nie ma być potrzebna jednomyślność w Radzie UE.

Czytaj więcej:

750 miliardów euro na odbudowę gospodarczą w UE

Unijna agencja: UE i UK po szczycie epidemii. Wyjątkiem Polska i Szwecja

Polacy od jutra bez przeszkód będą mogli podróżować do większości państw UE

RPO wzywa do powstrzymania mowy nienawiści wobec Polaków LGBT

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement