Menu

Valtteri Bottas beats Lewis Hamilton to Austrian Grand Prix pole

Valtteri Bottas beats Lewis Hamilton to Austrian Grand Prix pole
Bottas w swoim bolidzie podczas austriackiego Grand Prix. (Fot. Getty Images)
Valtteri Bottas beat Lewis Hamilton to pole position as Mercedes dominated qualifying at the Austrian Grand Prix, while Ferrari had a shocking day. Mercedes seemed unbeatable as the season re-started after a four-month delay as a result of the coronavirus.
Advertisement
News available in Polish

Pierwsze miejsce Bottasa jest niespodzianką, bo we wszystkich trzech treningach poprzedzających kwalifikacje, najszybszy był jego kolega z teamu Lewis Hamilton. Brytyjczyk tym razem był wolniejszy o 0,012 s. Trzeci rezultat uzyskał kierowca Red Bull Max Verstappen, który wygrywał dwie ostatnie edycje zawodów na torze w Spielbergu.

To są pierwsze wyścigi sezonu, mimo że ten miał trwać tradycyjnie od marca. Plany musiały zostać jednak zmienione z powodu pandemii koronawirusa. Rywalizacja odbywa się w ściśle określonych warunkach bezpieczeństwa, a zespoły funkcjonują w swoistych "bańkach" i są odizolowane od siebie w padoku, do tego kierowcy noszą na twarzy maski, nawet podczas rozmowy z mediami za pośrednictwem łącza wideo.

Po raz pierwszy w historii cyklu wyścig odbędzie się całkowicie bez widzów. Niedzielna rywalizacja zaplanowana jest na godz. 15:10 lokalnego czasu.

Wszystkie osoby obecne na torach F1 będą badane pod kątem koronawirusa przynajmniej co pięć dni.

Sezon Formuły 1 miał się rozpocząć w połowie marca w Australii, ale plany storpedowała pandemia koronawirusa. W Austrii odbędą się dwa pierwsze wyścigi – drugim będzie za tydzień Grand Prix Styrii.

Do tej pory odwołano siedem eliminacji tegorocznych mistrzostw świata, a dziewięć zostało przełożonych. Na pewno nie odbędą się wyścigi o GP Australii, Holandii, Monako, Azerbejdżanu, Francji, Singapuru i Japonii, niepewny jest los GP Bahrajnu, Wietnamu, Chin, Kanady, Rosji, USA, Meksyku, Brazylii i Abu Zabi. W kalendarzu pozostało osiem imprez i jest to minimum potrzebne do uznania sezonu za przeprowadzony.

W tym sezonie kierowcą testowym teamu Alfa Romeo Racing Orlen jest Robert Kubica.

Czytaj więcej:

Formuła 1: Ponad 10 tysięcy testów na koronawirusa przy okazji dwóch GP Austrii

Formuła 1: Mercedes zaprezentował czarne bolidy w ramach walki z rasizmem

Formuła 1: Obecny sezon może być ostatnim w karierze Vettela

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 03.08.2020
  GBP 4.912 złEUR 4.417 złUSD 3.750 złCHF 4.089 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement