Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Unionists need to start planning for united Ireland, Sinn Féin says

Unionists need to start planning for united Ireland, Sinn Féin says
Zdaniem McDonald, mieszkańcy Irlandii Północnej nie zgodzili się na wyjście UK z UE oraz twardą granicę. (Fot. Getty Images)
Sinn Féin president Mary Lou McDonald has said that the unionist community needs to be a part of planning for a united Ireland.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W ocenie przewodniczącej nacjonalistycznej partii mieszkańcy Irlandii Północnej nie zgodzili się na wyjście Wielkiej Brytanii z UE oraz twardą granicę.

"Głosowanie w Irlandii Północnej zostało zignorowane przez brytyjski rząd, którego nie interesuje wpływ Brexitu na mieszkających tam ludzi" - oceniła. Podkreśliła jednocześnie, że "bez względu na Brexit odbędzie się referendum w sprawie zjednoczenia", na które jest "rosnąca potrzeba".

"Oczywiście nasi unionistyczni bracia i siostry powinni być uczestnikami procesu planowania nowej Irlandii" - dodała McDonald. "Ich pierwszą opcją jest oczywiście utrzymanie unii z Wielką Brytanią, co szanujemy, ale teraz powinni zacząć przygotowywać się na wszystkie okoliczności, a opowiadanie się za związkiem Irlandii Północnej z Wielką Brytanią potrzebuje planu B" - zaznaczyła.

Na mocy porozumienia wielkopiątkowego z 1998 roku brytyjski rząd jest zobowiązany do ogłoszenia referendum w sprawie zjednoczenia Irlandii Północnej i Irlandii, jeśli "wydaje się, że większość głosujących chciałaby wyrazić opinię, że Irlandia Północna powinna przestać być częścią Zjednoczonego Królestwa i stać się częścią zjednoczonej Irlandii". Takie działanie musi uzyskać również poparcie rządu w Dublinie.

Sinn Fein to nacjonalistyczna partia o korzeniach katolickich, która przez wiele lat była uznawana za polityczne skrzydło Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA), organizacji zbrojnej walczącej o oderwanie Irlandii Płn. od Wielkiej Brytanii i przyłączenie jej do Republiki Irlandii, m.in. za pomocą zamachów bombowych.

Kontrowersyjny mechanizm awaryjny (ang. backstop) dla Irlandii Północnej zakłada, że w razie braku porozumienia z UE w sprawie Brexitu między Brukselą i Londynem Zjednoczone Królestwo byłoby zmuszone do pozostania w unii celnej i w elementach wspólnego rynku UE. Sprawia także, że mogłoby dojść do powstania tzw. granic regulacyjnych między Wielką Brytanią a wchodzącą w jej skład Irlandią Północną.

Alternatywnym rozwiązaniem jest powrót twardej granicy pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią, co miałoby poważne konsekwencje dla gospodarki obu krajów oraz mogło zagrozić kruchemu procesowi pokojowemu na wyspie. 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement