Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

USA: California approved elections. Biden already has 279 electoral votes

USA: California approved elections. Biden already has 279 electoral votes
Joe Biden może liczyć na 306 głosów elektorskich, co oznacza potwierdzenie jego zwycięstwa w wyborach prezydenckich. (Fot. Getty Images)
California certified the results of the presidential election yesterday. Thus, a total of 279 electors for Democrat Joe Biden have already been approved in the US states. This is just over the 270 threshold needed to win the race for the presidential seat.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak poinformowała wczoraj agencja Bloomberg, a w ślad za nią wszystkie amerykańskie media, liczba głosów elektorskich, których Biden może być pewien, wzrosła do 279, gdy wyniki w gwarantującej 55 głosów elektorskich Kalifornii certyfikował sekretarz tego stanu Alex Padilla.

Wyników wyborczych nie certyfikowały jeszcze trzy stany, w których zwyciężył Biden - Hawaje, Kolorado i New Jersey. Gdy zamkną ten proces, kandydat Partii Demokratycznej będzie mógł liczyć na 306 głosów elektorskich. Jego rywal, ubiegający się o reelekcję Republikanin Donald Trump, uzyskał ich 232.

Procedura certyfikowania wyborów na poziomie stanów zazwyczaj nie jest uważnie śledzona i uznawana jest w USA za formalność. W tym roku przyciąga jednak zwiększoną uwagę mediów, gdyż Trump nie uznaje wygranej rywala i uważa, że w głosowaniu "dochodziło do masowych fałszerstw".

Jak wylicza agencja Associated Press, obóz prezydenta złożył od daty wyborów ponad 50 wyborczych skarg. W większości przypadków zostały one przez sądy odrzucone, Trumpowi nie udało się dzięki prawnym działaniom odbić żadnego ze stanów w których przegrał głosowanie. Ponowne przeliczenia głosów w Georgii i Wisconsin nie pociągnęły za sobą większych zmian, a raczej utwierdziły wygraną w nich Bidena.

Po certyfikowaniu wyborów przez wszystkie stany Kolegium Elektorów głosować będzie 14 grudnia. Większość stanów prawnie zobowiązuje swoich elektorów do opowiedzenia się za wygranym kandydatem w głosowaniu powszechnym w danym stanie. W historii USA zdarzały się jednak przypadki "wiarołomstwa elektorów", ale te nigdy nie miały wpływu na ostateczny rezultat. AP pisze, że do tej pory nie ma sygnałów, by któryś z elektorów zobowiązanych do poparcia Bidena rozważał opcję zagłosować inaczej.

Zgodnie z procedurą, decyzja Kolegium Elektorów zostanie przyjęta przez Kongres 6 stycznia. Dwa tygodnie później 46. prezydent USA zostanie zaprzysiężony.

W kilku stanach sympatycy Trumpa nie poddają się i deklarują, że będą walczyć do samego końca, by udowodnić swoje racje i nie dopuścić do inauguracji Bidena. W Pensylwanii grupa 75 republikańskich parlamentarzystów do lokalnego parlamentu wezwała w piątek amerykański Kongres, by nie uznawał wygranej Demokraty w tym stanie. Republikański senator z Pensylwanii Pat Toomey zapowiedział jednak, że nie poprze takiego kroku swoich partyjnych kolegów.

Czytaj więcej:

Amerykańskie media: Jak prezydent-elekt zostaje prezydentem

Trump: "Biden wygrał, gdyż wybory zostały sfałszowane"

Trump: Dałem sygnał do rozpoczęcia procesu przekazywania władzy

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement