Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Border guards did not allow almost 3,300 EU citizens to be admitted

UK: Border guards did not allow almost 3,300 EU citizens to be admitted
Przepisy imigracyjne pozostawiają decyzję o wpuszczeniu bądź niewpuszczeniu danej osoby do kraju urzędnikom straży granicznej. (Fot. Getty Images)
In the first quarter of this year, the British border guards did not allow 3,294 EU citizens into the country, although they can enter the UK without visas, the Guardian reported on Friday, citing data from the interior ministry.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Oznacza to prawie 6,7-krotny wzrost w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r., gdy były 493 takie przypadki - mimo że wówczas ruch pasażerski był 20 razy większy niż obecnie.

Zgodnie z przepisami, po zakończeniu okresu przejściowego po Brexicie, czyli od początku bieżącego roku, obywatele UE mogą przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii bez wiz, jeśli ich pobyt nie przekracza sześciu miesięcy. Przyjeżdżający mogą jednak zostać zatrzymani na granicy, jeśli istnieje podejrzenie, że podróżują do Wielkiej Brytanii w celu podjęcia pracy lub osiedlenia się bez spełnienia nowych wymogów wizowych. Od 1 stycznia wszyscy obywatele UE, którzy chcą podjąć pracę, muszą uzyskać wizę, tak samo jak obywatele innych państw.

Jak wynika ze statystyk MSW, ponad 64 proc. przypadków niewpuszczenia w pierwszych trzech miesiącach tego roku obywateli UE do Wielkiej Brytanii dotyczyła obywateli Rumunii. Jeśli chodzi o Polaków, takich zdarzeń było 160, co stanowi ok. 4,8 proc. wszystkich.

Większość z niewpuszczonych obywateli UE została zawrócona podczas brytyjskich kontroli granicznych w europejskich portach promowych lub w terminalu kolejowym Eurostar w Paryżu, a jedynie 738 zostało wydalonych po przybyciu na brytyjskie lotniska lub terminale promowe.

W przypadku osób wydalanych już po przybyciu do Wielkiej Brytanii rutynową procedurą jest przetrzymywanie ich w ośrodkach zatrzymań do czasu wydalenia. Jednak po publikacjach prasowych, w tym m.in. w "Guardianie", na temat przetrzymywania obywateli UE w ośrodkach zatrzymań, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zarządziło, że tam, gdzie to możliwe, osoby te powinny być wypuszczane za kaucją, aby mogły zatrzymać się u przyjaciół lub krewnych do czasu odlotu.

MSW wyjaśniło również, że osoby, które przyjeżdżają na rozmowę o pracę, nie powinny być wydalane, mimo że ostatnio miało to miejsce w kilku przypadkach.

Jak pisze "The Guardian", przepisy imigracyjne pozostawiają decyzję o wpuszczeniu bądź niewpuszczeniu danej osoby do kraju urzędnikom straży granicznej, ale ciężar dowodu spoczywa na osobie przyjeżdżającej, która musi przekonać urzędników, że "opuści Wielką Brytanię po zakończeniu wizyty", "nie będzie mieszkać w Wielkiej Brytanii przez dłuższy czas" i "nie podejmie żadnych zabronionych działań". Musi również posiadać "wystarczające środki finansowe".

W wytycznych podano również sześć powodów, dla których urzędnicy powinni wątpić w wyjaśnienia, np. jeśli dana osoba nie ma pracy i większość jej rodziny przebywa w Wielkiej Brytanii lub jeśli podane informacje są niewiarygodne.

Czytaj więcej:

Dwa miesiące po Brexicie: Czy obawy zwolenników UE się sprawdziły?

"Guardian": Obywatele UE przyjeżdżający do UK traktowani "z wrogością"

UE reaguje na złe traktowanie wjeżdżających do UK Europejczyków

Szwecja: Imigranci wykorzystują pandemię, by uniknąć deportacji

"The Guardian": Turyści z UE muszą zostawiać odciski palców na brytyjskiej granicy

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement