Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Guardian: EU citizens arriving in UK being locked up and expelled

Guardian: EU citizens arriving in UK being locked up and expelled
Czy można wjechać do UK bez wizy i odbyć rozmowę kwalifikacyjną? "Guardian" wskazuje na to, że nowe przepisy imigracyjne w UK budzą szereg wątpliwości - nawet wśród osób je egzekwujących. (Fot. Getty Images)
EU citizens are being sent to immigration removal centres and held in airport detention rooms as the UK government’s “hostile environment” policy falls on them after Brexit, according to campaigners and travellers interviewed by the Guardian, wrote 'Guardian' on Thursday.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Obywatele UE zamierzający pracować na Wyspach i przyjeżdżający tu w celu odbycia rozmowy kwalifikacyjnej (cel wjazdu należy określić - przyp. red.) są wysyłani do ośrodków deportacyjnych dla imigrantów i przetrzymywani w aresztach na lotniskach, ponieważ polityka rządu Wielkiej Brytanii po Brexicie zakłada tzw. "wrogie środowisko" (ang. hostile environment) i konsekwentnie jest to realizowane - twierdzą rozmówcy dziennika "Guardian", który opublikował kontrowersyjny materiał.

Gazeta - opisując przypadki młodych kobiet z Hiszpanii - twierdzi, że Europejczykom, którzy przybyli do UK na rozmowy kwalifikacyjne, odmawia się wjazdu i przetrzymuje na lotniskach, przewozi do ośrodków deportacyjnych dla nielegalnych imigrantów lub - w najlepszym wypadku - odsyła z powrotem. Do incydentów tych dochodzi pomimo obowiązujących przepisów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, wyraźnie zezwalających osobom nieposiadającym jeszcze wizy pracowniczej na udział w rozmowach kwalifikacyjnych na terenie Wielkiej Brytanii. 

Araniya Kogulathas, prawniczka organizacji pozarządowej Bail for Immigration Detainees, domaga się od Home Office wyjaśnienia, dlaczego badanie rynku pracy lub udział w rozmowie kwalifikacyjnej jest powodem odmowy wjazdu dla obywateli UE, skoro nowe przepisy imigracyjne wyraźnie zezwalają odwiedzającym na uczestnictwo w spotkaniach, konferencjach i rozmowach kwalifikacyjnych (po których należy wrócić do kraju i stamtąd starać się o wizę pracowniczą, z którą już legalnie można przybyć do UK, by rozpocząć zatrudnienie - przyp. red.).

W ślad za tymi informacjami ośmiu europosłów napisało list do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, wyrażając zaniepokojenie, że podejście brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych narusza "ducha" umowy zawartej pomiędzy UE a UK w ramach Brexitu.

"Wysyłanie młodych obywateli UE do ośrodków dla imigrantów jest rażąco nieproporcjonalne i narusza ducha dobrej współpracy, jakiego oczekiwalibyśmy" - ocenił Dacion Cioloș, przewodniczący grupy  Renew Europe w Parlamencie Europejskim.

Brytyjskie MSW stwierdziło natomiast, że nowe zasady imigracyjne są jasne i można je łatwo sprawdzić online. "Wymagamy dowodów na prawo do życia i pracy w Wielkiej Brytanii" - skomentował rzecznik ministerstwa, cytowany w tym samym artykule.

Chociaż "Guardian" opisał historie zaledwie kilku osób, nieoficjalnie mówi się, że podobne przypadki spotkały więcej osób z krajów UE - także z Europy Wschodniej. Do naszej redakcji nie dotarły jednak żadne sygnały, aby ktokolwiek przyjeżdżający z Polski na rozmowę kwalifikacyjną został potraktowany w ten sposób.

Na Twitterze Ambasady RP w Londynie - najwidoczniej w ślad za wspomnianą publikacją - pojawiła się jednak informacja przypominająca o obowiązujących po Brexicie zasadach wjazdu obywateli polskich do UK.

Czy Ciebie lub kogoś z Twoich znajomych spotkała podobna sytuacja? Piszcie do nas na adres: redakcja@londynek.net

Czytaj więcej:

UK: Od 1 stycznia 2021 roku nowy punktowy system imigracyjny

Brexit: Wraz z końcem okresu przejściowego dużo zmian dla obywateli

Dla kogo "dobrowolne powroty" do Polski za rządową dopłatą?

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 07.05.2024
    GBP 5.0228 złEUR 4.3116 złUSD 4.0056 złCHF 4.4120 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement